Çeçenya’da zorunlu Kırım mitingi

18 Mart’ta Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de Kırım’ın Rusya’ya ilhakının yıldönümü dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri altında yapılan mitinge yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Mitinge katılanlar, bu mitinge katılmaya mecbur olduklarını, bundan sonra yapılacak Çeçenya anayasasının yıldönümü mitingine de katılımlarının mecburi olduğunu ifade ettiler.

Miting katılımcıları, ellerinde, Kırım’ın ilhakına destek ifadelerinin yer aldığı pankartlar ve Rusya, Çeçenya bayrakları ile Vladimir Putin ve Ahmet Kadirov posterleri taşıdı. Bazı katılımcıların ellerinde “Birleşik Rusya” partisi ve Rusya Halk Cephesi bayrakları vardı. Miting uzun sürmedi, başladıktan 20 dakika sonra insanlar alandan ayrılmaya başladı.

Caharkale sakinleri Kırım mitingine devlet memurları ve öğrencilerin gönderildiğini ifade ettiler.

Miting katılımcılarından Çeçenya Devlet Üniversitesi öğrencisi İslam, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Mitinge katılım mecburi idi. Bizi dersten sonra göndermediler ve Kırım’a destek mitingi için merkeze götürdüler. Böyle olacağı birkaç gün önceden söylenmişti. Biz arkadaşlarla 20 dakika durduk ve daha sonra çay içmek için kafeye gittik, çünkü çok açtık” dedi.

Bir başka öğrenci Musa, dünkü mitinge katılanların, 23 Mart’ta yapılacak Çeçenya Anayasası günü kutlamalarına da mecburi olarak katılacaklarını söyledi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone