Çeçenya’da uyuşturucu operasyonları

Çeçenya Cumhuriyeti narkotik şube polisleri 2015’in ilk altı ayında yaklaşık 400 uyuşturucu bağlantılı suç ortaya çıkardı.

Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi Çeçenya İdaresi’nin Regnum’a yaptığı açıklamaya göre, ortaya çıkarılan suçların kırk tanesi uyuşturucu satışı, elli altı tanesi ise daha az etkili hap satışı.

2015’in başından beri uyuşturucu kontrol idaresi tarafından yapılan operasyonlarda, 141 uyuşturucu ve uyuşturucu özelliği olan madde ele geçirildi.

Narkotik şube, altı ayda 178 dava açtı. Davaların 115’i sonuçlarak 112 tanesi mahkemeye gönderildi. Davalarda toplam 677 bin ruble para cezası verildi. Bu cezaların 643 bini ödendi.

Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi Çeçenya İdaresi, 2015’in ilk altı ayında yürüttüğü operasyonlar neticesinde, uyuşturucunun Çeçenya’ya giriş yollarını kapattıklarını açıkladı. Açıklamaya göre, bunun göstergesi esrar satışlarında görülen yüksek artış.

Ramzan Kadirov defalarca yaptığı açıklamalarda, uyuşturucu bağımlılığını, Çeçenya için terörist faaliyetlerden daha tehlikeli gördüğünü söyledi. Kadirov’a göre, bağımlıların terörist gruplar tarafından kandırılması daha kolay bir hale geliyor. Çünkü bu kişiler yaptıkları eylemlerden dolayı hesap vermiyor.