Çeçenya’da “özür” karmaşası

Çeçenya ve Rusya medyasını, birkaç gündür, Krasnoyarsk belediye meclisi üyesi Sençenko’nun, Kadirov hakkında söylediği “Rusya’nın yüzkarası” sözü ve Sençenko’nun bu sözleri sebebiyle, Kadirov’dan özür dileyip dilemediği gündemi meşgul ediyor.

“Grozni” televizyonu yaptığı haberde, Krasnoyarsk milletvekili Konstantin Sençenko’nun, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’dan, ona “Rusya’nın yüzkarası” dediği için özür dilediğini iddia etti.

Kanal milletvekilinin şu sözlerine yer verdi: “Çeçenya başkanından özür diliyorum, aklanmayı istiyorum, eğer aklanmam mümkünse söylemek isterim ki, bunun bu kadar ciddi şekilde tartışılacağını ve meselenin uzayacağını düşünmemiştim”.

Sençenko ise daha sonra Eko Moskova’ya verdiği röportajda, özür dilediğini iddia eden Çeçen televizyonu ve LifeNews’e herhangi bir açıklamada bulunmadığını ifade etti.

Milletvekili konuyla ilgili şunları söyledi: “Ben kimseye röportaj vermedim. Kadirov hakkında söylediklerim özel bir görüşmede kurduğum cümlelerdi. Bu sözlerin bu kadar yayılacağını bilmiyordum. Bu durumdan ötürü çok şaşkınım”.

Milletvekili Sençenko durumu değerlendireceğini ve konuyla ilgili yaklaşımını daha sonra belirleyeceğini söyledi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Konstantin Sençenko, Kadirov’un “mecliste olmayan muhalefetin halkın düşmanı olduğu” sözlerinden sonra onu ağır bir dille eleştirmişti.

Kadirov, daha sonrasında ise, instagramdan, Sençenko’nun kendisinden özür dilediği bir video yayımladı. Krasnoyarsk belediye meclisi üyesi Sençenko, videoda, “Çeçen temsilciler ile görüştüm. Kadirov ve Çeçen halkından özür diliyorum. Söylediklerim acelece söylenmiş sözlerdi” diyor. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.