Abhazya’da yeni kimlikler Mart’ta verilecek

Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Adzınba’nın yaptığı açıklamaya göre, Abhazya vatandaşlarına yeni tip kimlikler Mart’ta verilmeye başlanacak ve fiyatı 420 ruble olacak.

12 Şubat 2015’de, Abhazya vatandaşlarının yeni kimliklerini alacağı, çünkü şu anki belgelerin güvenliğinin düşük olduğu açıklanmıştı. Yeni Abhazya kimliklerini Rusya “Goznak” şirketi basıyor. 13 Ekim 2015’de Adzınba, yeni kimliklerin 380 ruble olacağını açıklamıştı, ancak devlet harcı ile ödenecek rakam 450 rubleye çıktı.

5 Şubat 2016’da düzenlediği basın toplantısında Adzınba, yeni kimliklerle ilgili çalışmaların neredeyse sonuna gelindiğini ifade etti.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Abhazya Başbakan Yardımcısı Adzınba, “Baskı işlemleri için yaklaşık 40 milyon ruble harcandı. Malzeme için 24 milyon ruble, elektronik sistem için yaklaşık 16 milyon ruble harcandı. Rakam elbette hatırı sayılır bir rakam, ama öncelikli olarak devletimizin güvenliği için gerekli. Aksi takdirde ülkemizin egemenliğini riske ederiz” dedi.