Abhazya ve Rusya Kültür Bakanlıkları arasında işbirliği planı imzalandı

Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile Rusya Kültür Bakanlığı temsilcileri arasında 2015 için işbirliği planı imzalandı.

Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın Sputnik muhabirine yaptığı açıklamaya göre, Rusya Kültür Bakanı Yardımcısı Aleksandr Juravski, Abhazya Kültür Bakanı Elvira Arsaliya ile görüştü. Taraflar görüşmede 2015 yılı için işbirliği planı imzaladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Plana uygun olarak taraflar birbirlerine müzik, tiyatro ve sergi alanlarındaki projeler için hem maddi kaynak hem de organizasyon katkısında bulunacak. Projelerin finansmanı ülkelerin 2015 bütçesinden ayrılan kaynaklarla sağlanacak” denildi.

Abhazya Kültür Bakanlığı’ndan açıklandığına göre, imzalanan işbirliği planı çerçevesinde Ağustos’ta Soçi’de bulunan A. Debolski org ve oda müziği salonunda Luka Gadeliya (org) ve Kristina Eşba (soprano) konseri yapılacak. Moskova’da bulunan Et Cetera tiyatrosunda sonbaharda Abhazya Devlet Drama Tiyatrosunun turnesi olacak. Moskova Resim Merkezi’nde Abhazyalı ressamların sergisi açılacak. Sohum’da Soçi Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Abhazya Devlet Filarmoni Orkestrası sanatçıları ortak bir program düzenleyecek. Pitsunda Kilisesi konser salonunda Rus sanatçı Marina Lapina (soprano) ve orgcu Fedor Stroganov’un konseri yapılacak. Bunlar dışında henüz programı belirlenmemiş birçok program daha gerçekleştirilecek.