Abhazya ve Rusya Dışişleri Bakanları arasında önemli görüşme

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bugün (18 Mart) gerçekleştireceği müzakerelerde, Abhazya vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı almasının kolaylaştırılma mekanizmasının yenilenmesi, Abhazya’nın uluslararası ilişkilerde pozisyonunun sağlamlaştırması ve uluslararası arenada tanınmasına Rusya’nın yardımcı olması konular ele alınacak.

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba görüşme için Moskova’ya gitti.

Çirikba, geçen yıl Mart ayında Abhazya ve RF Dışişleri Bakanlığı arasında koordineli dış politikaların ve Rusya-Abhazya arasındaki yeni işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşması maddelerinin hayata geçirilmesi konusunda bir anlaşma imzalandığını hatırlattı. Çirikba, RF ve Abhazya Dışişleri Bakanlıkları arasında karşılıklı istişare ve bilgilendirme konusunda sürekli faal olacak bir mekanizmanın da kurulduğunu ifade etti.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Çirikba, “Rusya ile aramızda görüşülecek konular her zaman mevcut. Çünkü ülkelerimiz oldukça yapıcı karşılıklı eylemlerde bulunuyor. Sergey Lavrov ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan meslektaşlarımız ile yapacağımız görüşmede Uluslararası Cenevre görüşmeleri, Abhazya vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı alma sürecinin kolaylaştırılması mekanizmasının yenilenmesi, Rusya-Abhazya sınırında geçişin daha konforlu hale getirilmesi, Abhazya Cumhuriyeti’nin uluslararası pozisyonunun sağlamlaştırılması ve uluslararası tanınmasına Rusya’nın katkıda bulunması ve Abhazya’nın uluslararası örgütlere gibi konular üzerinde durmayı düşünüyoruz. Tüm bu konular önemli ve aktüel. Bunları yapıcı bir şekilde müzakere etmeye hazırız” dedi.