Kanokov spora el attı

Nalçcik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde (KBC) hükümet, sporda karar mekanizmalarını zapturapt altına alıyor.

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, KBC Güreş Federasyonu başkanı olurken diğer spor dallarındaki federasyon başkanlıkları da belediye başkanları, hükümet ve parlamento üyelerine verildi.

Büyük Kafkas Sürgünü’nün 144. yıldönümünde sanat adamları ile yaptığı görüşmede bu konuya değinen Kanokov, kamu yönetiminin federasyonda aktif rol almasını “Her yönetici ve yönetim kaynağının kişisel olarak sorumlu olması, devlet spor komitesi ve spor federasyonları arasındaki işbirliğinin rayına oturtulmasına, sporcular ile antrenörlerin problemlerinin ortaya çıkarılması ve çözümüne yardımcı olacak” diye savundu.

Hükümet temsilcilerinin aynı şekilde ülkedeki sanat birliklerinde de yer alması gerektiğini belirten Kanokov, Olimpiyatlara yarışmacı yetiştirecek farklı spor dallarında bir okulun da açılacağının haberini verdi: “Nalçik’te gençlerin, dokuzuncu, onuncu ve on birinci sınıf öğrencilerinin antrenman sürecinde bir kopukluk yaşamadan eğitim alabilecekleri, olimpiyatlara kaynak oluşturmak için çeşitli spor dallarıyla ilgili bir okul yapılacak. Bunun için ‘Terek’ sanatoryumu ve Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi kamu-inşaat koleji merkez olacak. Böyle bir lise ülkede çoktandır ihtiyaç. Şu şekilde tüm spor dalları da eşit derecede gelişecek. Üstün başarılar elde eden sporculara araba ve ev gibi ödüller bekliyor.” İTAR/ÖZ/FT