Dünyanın dağcısı Uzun Kol’da

Çerkesk/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu, ilk uluslararası dağcılık festivalini Karaçay-Çerkesk’te gerçekleştiriyor.

Farklı ülkelerden yaklaşık 400 sporcunun katıldığı festival, 12 Temmuz’da Karaçayevsk bölgesinin Uzun-Kol zirvesinde başladı.

Rusya’nın 16 bölgesinin yanı sıra Almanya, Fransa, ABD ve Beyaz Rusyalı sporcuların yarıştığı festival Rusya Dağcılık Federasyonu’nun girişimi ve Karaçay-Çerkes hükümetinin özel bir organizasyonuyla hayata geçirildi.

Karaçay-Çerkes Spor ve Turizm Bakanlığı danışmanı Kazbek Appoyev, festival çerçevesinde 26. Rusya Dağcılık Şampiyonası, Rusya Kadın Dağcılık Kupa, Bağımsız Devletler Topluluğu İşbirliği Kupası’nın da yapılacağını söyledi.

Rusya Dağcılık Federasyonu, Zafer Günü kutlamaları çerçevesinde yaklaşık 40 yıldır Elbrus’da toplu tırmanış organize ediyor. Festival için Uzun Kol’un seçilmesi konusunda da Appoyev "Burada çok sayıda tırmanış yolu var. Sovyetler döneminde inşa edilmiş çok iyi bir dinlenme yeri var" dedi.

Geçen yıl Rusya Dağcılık Şampiyonası Kuzey Osetya’da yapılmış ve Krasnoyarsktan katılan ekip birinci, İrkutsk ekibi ikinci, Kuzey Osetya dağ kurtarma ekibi üçüncü gelmişti. KU/ÖZ/FT