Yeni yasa yolda: “Zararlı” yabancılar Rusya'ya giremez 

Ukrayna’ya müdahalesi sebebiyle Batılı ülkeler ile ilişkileri gerilen ve uluslararası ilişkilerde “korumacı” politikalara yönelen Rusya’da yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişi zorlaştırılıyor. 

 

Putin’in partisi Birleşik Rusya milletvekillerinden Rizvan Kurbanov ve Federasyon Konseyi  senatörü Ludmila Bokova tarafından Duma’ya sunulan yasa tasarısına göre ülkeye “zarar” veren yabancıların Rusya’ya girişinin engellenmesi isteniyor.

 

Mütekabiliyet esasına göre Rusya vatandaşlarına sorun çıkartan ülke vatandaşlarının da aynı kapsamda değerlendirildiği yasaya göre “Rusya’nın ulusal çıkarlarını tehdit eden, ülkenin tarihi, manevi, kültürel ya da sosyal değerlerine zarar veren kişilerin” ülkeye girişlerinin yasaklanması öneriliyor. 

 

Muğlak ifadelerin yer aldığı yasa tasarısının, bir süredir Kafkasya’ya girişlerde sorun yaşayan Çerkesleri de kapsayıp kapsamayacağı merak konusu.

 

Geçtiğimiz günlerde Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Boz, Karaçay Çerkesk'te gerçekleştirilecek olan Halkbilim Sempozyumuna katılmak için uçtuğu Minvodi (Mineralniye Vody) havaalanında 48 saat bekletilerek Türkiye’ye geri gönderilmişti.

Ajans Kafkas