Rusya “ölüm listesini” konuşuyor  

Siyaset bilimci Aleksey Malaşenko ve Rusya İslam Komitesi Başkanı Haydar Cemal, “ölüm listesi” haberlerine ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini kaydediyor.  

 

Moskova’da öldürülen siyasetçi Boris Nemtsov ile birlikte diğer bazı siyasetçi ve gazetecilerin yer aldığı bir ‘ölüm listesinin’ varlığı, Nemtsov cinayeti zanlılarının gözaltına alınmasının ardından konuşulmaya başlandı.

 

10 Mart’ta Novaya Gazeta, muhalif Nemtsov cinayetini organize edenlerin, Nemtsov dışında Aleksey Venediktov, Mikhail Hodorkovski ve Kseniya Sobçak’ın da dahil olduğu bir ‘ölüm listesine’ bağlı hareket ettiklerini açıkladı.

 

New Times ise 16 Mart’ta kendi kaynaklarına dayanarak “ölüm listesinin” varlığını doğruladı. Bazı yayın organlarına göre, Nemtsov cinayetinden gözaltına alınan zanlılar aynı grupta yer alıyorlar ve iki katil grubu daha dışarıda.

 

Kavkazki Uzel’e konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Moskova Carnegie Merkezi bilimsel konseyi üyesi Malaşenko, açıklanan listenin güvenilir olup olmadığı konusunda herhangi bir delil bulunmadığını, bu nedenle ihtiyatlı yaklaşmak gerektiğini belirtti. Malaşenko, Kadirov’un iddialarla ilgili suskunluğunu koruduğunu da hatırlattı.

 

Rusya İslam Komitesi Başkanı Haydar Cemal, Boris Nemtsov adının liste içinde zikredilmesinin şüphe uyandırdığını kaydetti. Cemal, “Nemtsov’un böyle bir listede yer alması anlamsız. Çünkü o hiç bir zaman İslam’ı eleştirmedi ve Kafkasya’ya karşı olumlu fikirleri vardı” dedi.

 

11 Mart’ta RF devlet başkanı basın sözcüsü Dmitri Peskov Eko Moskova’ya yaptığı açıklamada “ölüm listesi” haberlerini “saçmalık” olarak değerlendirmişti.

Ajans Kafkas