“Ruslar demokrasi değil düzen istiyor”

Rusya’da halkın yüzde 61’i “düzeni” demokrasiden daha önemli görüyor.

Levada Center araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında, Rusya’da halkın yüzde 61’i ülke için “düzen”in, demokrasiden öncelikli olduğunu belirtti.

“Şu an Rusya için ne daha önemli: Düzen mi demokrasi mi?” şeklinde sorulan soruya “Demokrasinin belli kuralları ve kişisel özgürlüklerin ihlal edilmesi pahasına düzen” yanıtını verenler ezici çoğunluğu oluşturuyor.

Bu yanıtı verenlere sorulan ikinci soru ise, düzenden ne anladıkları. Katılımcıların yüzde 44’ünün düzenden kanunların sıkı bir şekilde uygulanmasını anladığı, yüzde 42’sinin ise düzeni politik ve ekonomik istikrar olarak tanımladıkları yine araştırma sonucunda ulaşılan bulgular.

Araştırmada tercihini demokrasi ve özgürlüklerden yana kullananların oranı ise yüzde 21’de kaldı. Yüzde 18’lik bir katılımcı kitlesi ise düzen ile demokrasi arasında tercih yapmak istemedi.

Katılımcıların demokrasiden ne anladıkları ile ilgili soruya verdikleri cevaplarda oldukça ilginç. Yüzde 47, demokrasiyi fikir ve toplanma özgürlüğü olarak değerlendirirken yüzde 19 özgür seçimleri demokrasi için yeterli görüyor.