Üç Kafkasyalı Petersburg’da tutuklandı

Sankt-Petersburg’da üç Kafkasyalı bir Rus genci öldürme şüphesiyle gözaltına alındı.

 

Rusya çapında ırkçı gösterilerin yapıldığı 4 Kasım Milli Birlik Gününde işlenen Stanislav Prokofyev cinayeti, neredeyse Moskova Birülevo’da yaşanan etnik çatışmaların Sankt-Petersburg’da tekrarlanmasına neden oluyordu. Bir gece kulübünde yaşanan ve Prokofyev ölümüyle sona eren kavganın etnik nitelikli olduğu öne sürüldü, sosyal medyada Slav olmayanlara karşı şiddet çağrıları yapıldı.

 

Bu olayla ilgili olarak 8 Kasım’da Dağıstanlı ve Kabardey-Balkarlı üç kişi gözaltına alındı. Zanlılar hakkında Frunzenski bölge mahkemesi iki ay tutuklama kararı aldı. Cinayetten birinci derecede sorumlu olduğu belirtilen Dağıstanlının Tverski bölgesinde ele geçirildiği kaydediliyor.

 

13 Ekim’de Moskova’da Batı Birülevo sakini Yegor Şerbakov’un öldürülmesi 380 kişinin gözaltına alındığı kargaşaya neden oldu. Yürüyüşe geçen milliyetçiler genellikle göçmenlerin çalıştığı yerel sebze pazarında Kafkasyalı ve Orta Asyalılara saldırdı. 15 Ekim’de Azerbaycanlı Orhan Zeynalov gözaltına alındı. Zeynalov iki gün sonra çıkarıldığı mahkemede suçlamayı reddetti.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas