İgor Kalyapin: 30’lı yıllara geri döndük 

Ramzan Kadirov’un kural tanımaz uygulamalarına sesini yükselten İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin, “yabancı ajan” suçlamalarına maruz kalmaya devam ediyor. 

 

Nijni Novgorod merkezli İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin ile Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov arasında soğuk savaş var. Her şey Kadirov’un direnişçi ailelerinin evlerin yakılıp sınır dışı edileceklerine dair açıklamalarıyla başladı. Bunun üzerine Kalyapin, Kadirov’un yasa dışı açıklamalarının değerlendirilmesi için Rusya Soruşturma Komitesi ve RF Başsavcılığına başvuru yaptı. Bu arada Çeçenya’da onun üzerinde ev yakıldı.  Kadirov, Kalyapin’i batı ajanlığıyla suçladı. İşkence Karşıtı Komitenin öncülük ettiği Çeçenya’daki mobil insan hakları grubunun ofisi yakıldı, çalışanları gözaltına alındı.

 

Kadirov’un keyfi zorbalıklarına karşı çıkan herkes hakkında kullandığı “yabancı ajanı” suçlaması bir başka isim tarafından daha Kalyapin için kullanıldı. Gazeteci, yazar ve siyasi danışman Anatoli Vasserman yeni yıl öncesi ‘Nijni Şimdi’ye verdiği röportajda beklenmedik bir şekilde İşkence Karşıtı Komite’ye sert tepki gösterdi. Bu açıklamasında Vasserman “Bugün İşkence Karşıtı Komitenin, tüzüğünde yer almayan bir alanda, siyasi faaliyetlerde bulunduğu konusunda son uyarıyı aldığı bilgisi bana ulaştı. Dolayısıyla ‘yabancı ajan’ sayılacak. Bu onun varlığına son verileceği anlamına gelmiyor. Ama biz bundan sonra komitenin açıklamalarına daha dikkatli yaklaşacağız. Artık bir düşmanımızı daha biliyoruz, ama sonuncusu olduğunu düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Bu ifadeleri yine aynı site için değerlendiren İgor Kalyapin, Vasserman’ın İşkence Karşıtı Komite’nin faaliyetleri hakkında bir şey bilmediğini, duydukları bazı şeylerden yola çıkarak konuştuğunu belirtti. Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanlığına bağlı insan hakları konseyi üyesi olan Kalyapin, “Evet, devlete gerçekten etki ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Ancak bunu devlet politikasını değiştirmek için değil, devletin sorumluluklarını yerine getirmesi, kanunlara riayet edilmesi için yapıyoruz. Maalesef bugünlerde, 30’lı yıllarda olduğu gibi listeler var. Her bir cumhuriyette hiç değilse bir ajanın bulunması isteniyor. Biz bu role uygunuz, çünkü oldukça ciddi uluslararası finansmana sahibiz. Ve bunun siyasetle ilgisi yok” açıklamasında bulundu.

Ajanskafkas