Muhabbat Meclisi’nin konuğu Kadir Baştuğ oldu

Kafkas Vakfında Binicilik Atölyesi tarafından organize edilen Muhabbet Meclisi’nin konuğu Miraj Atlı Spor Kulübü’nün sahibi Kadir Baştuğ oldu.

“Bi’ Çiftlik mi Kursak?” başlığı ile atölye katılımcılarıyla bir araya gelen Kadir Baştuğ, sözlerine insanı fıtratından uzaklaştıran modern şehirlerden ayrılma hikayesi ile başladı. Baştuğ, kendisi için ilk kırılma noktasının henüz üç aylık çocuğunun geçirdiği bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Baştuğ, geçmişe baktığında beş yaşındayken ata ilk binişini ömrünün geri kalanına tesir eden önemli bir an olarak değerlendirdi. Süreç içerisinde binicilik kulüplerinde, tabiatta at ile geçirdiği vakitleri artırdığını ve sonuçta, “At, fıtrat ile buluşmasının sebebi.” haline geldiğini ifade etti.

“At terbiyesi” ifadesinin yanlış olduğunu kaydeden Baştuğ, asıl terbiye olanın binicinin kendisi olduğunu vurgulayıp, “Bir insanı at düzeltemiyorsa o insan iflah olmaz.” ifadelerini kullandı.

At sahibi olma ya da çiftlik kurma hayali taşıyan katılımcıların nereden başlamak gerektiği yönündeki sorusuna cevap veren Baştuğ, “Her ne kadar tabiattan uzak olsa dahi, ulaşabileceğiniz ilk yerde ata binmeyi öğrenmenizin en makul yol olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte ise bir meslek edinip dil öğrenerek kendinizi geliştirmelisiniz. Çiftlik para kazanmak için değil, içinizdeki o tutku için kurulur.” dedi.

Yoğun katılımın gözlendiği program, katılımcıların at ve binicilik ile ilgili diğer sorularının ardından sona erdi.