Karaçay-Çerkes’de Beslan baskını anıldı

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde, Uluslararası Terörizmle Mücadele Dayanışma Günü öncesinde, Beslan baskınında hayatını kaybedenler anıldı.

Karaçayevsk bölgesinin Kosta-Hetagurov köyündeki Beslan kurbanları anıtı önünde yas töreni düzenlendi. Anmaya Karaçay-Çerkes hükümeti üyeleri, parlamento milletvekilleri Spartak başkanı Kuşeterov ve Karaçayevsk bölgesi sakinleri, sivil ve dini kurum temsilcileri katıldı.

Karaçay-Çerkes başkanı ve ülke vatandaşlarının inisiyatifi ile, Osetlerin toplu olarak yaşadıkları Kosta-Hetagurov köyündeki anıt 2 Eylül 2011’de açıldı. O günden beri de Beslan baskını yıldönümlerinde ülke vatandaşları kurbanları anmak üzere anıt önünde toplanıyor.

Karaçay-Çerkes haber ajansının yaptığı habere göre, anma töreninin başında Karaçay-Çerkes kilise ve camisi adına dua yapıldı. Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov adına Başbakan Yardımcısı Murat Ozov bir konuşma yaptı. Ozov, 3 Eylül tarihinin Rusya’daki en trajik tarihlerden biri,Terörizmle Mücadelede Dayanışma Günü olduğunu ifade etti.

Törende Karaçay-Çerkes “Rus” sivil hareketi başkan vekili Yevgeni Jedyayev, ülkenin onursal öğretmeni, Humarinski okul müdürü Murat Dugujev, Abhaz-Abazin halkları kurumu başkan yardımcısı Sergey Pazov, Nogay halkı Birlik sivil örgütü başkanı İsmail Kataganov ve Kosta-Hetagurov okulu öğretmeni Albina Misikova birer konuşma yaptılar.

Anma törenine katılanlar terörizme karşı olduklarını ve bu konudaki dayanışmalarını ifade ettiler, terör eylemlerinde ölenleri yasla andılar.

Anma töreninde Kuzey Osetya’lı şair David Gazatti’nin ‘Bu sonbahar Beslan’a gelmeseydi daha iyiydi’ isimli şiiri bir Kosta Hetagurov okulu öğrencisi tarafından okundu.

Törene katılanlar Beslan kurbanlarını bir dakikalık saygı duruşu ile andılar, gökyüzüne beyaz balonlar bıraktılar. Anıta bırakılan çiçekler ardından tören sona erdi.