Kafkasyalı öğrenciler diaspora ile Abhaz derneğinde buluştu

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı, Kafkas Vakfı ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Kafkasyalı Öğrenciler Diaspora ile Buluşuyor” başlıklı etkinlik İstanbul Abhaz Kültür Derneği ev sahipliğinde Üsküdar İstanbul’da gerçekleşti.

Kafkasya’dan eğitim almaya Türkiye’ye gelen ve Türkiye’de yaşayan Kafkasyalı üniversite öğrencilerine yönelik tanışma ve fikir alışverişinin gerçekleştiği program anlamlı görüntülere sahne oldu.

Kafkas kurumları temsilcileri ve birçok öğrenci grubunun katıldığı programda ev sahibi İstanbul Abhaz Kültür Derneği adına Albuz Yağan, organizatörlerden Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı adına Rüstem Mizayev ve Kafkas Vakfı adına Veysel Arıhan kısa konuşmalar yaptılar.

Albuz Yağan gençliğin önemine dikkat çektiği konuşmasında, “Genç arkadaşlar katılımınız için çok teşekkür ediyorum. Sizleri burada hep birlikte görmek ne güzel. Karşımda böyle enerjik gençleri görmekten çok mutluyum. Sizler kültürümüzü, mirasımızı geleceğe taşıyacak değerlersiniz. İstanbul Abhaz Kültür Derneğinin diğer etkinliklerine de bekleriz. Buradaki bütün çalışmalara ve etkinliklere sizleri davet ediyoruz. Kurumlarımıza ve geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Her buluşmanın farklı bir kurumda gerçekleşmesinin altını çizen Rüstem Mizayev, “Birinci buluşma geçen sene Kafkas Vakfında yapılmıştı diye biliyorum. Bu buluşmaların ikincisini ev sahipliğimizde Şamil Eğitim ve Kültür Vakfında, üçüncüsünü ise burada görmek çok güzel. Bu tür etkinliklerin Kafkasya’dan buraya gelenler için önemli olduğu açık. Diasporanın Kafkasyalı öğrencileri sahiplenmesi çok değerli bir düşünce. Sayımız da her geçen gün artıyor. Katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Veysel Arıhan ise “Bu sefer İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde buluştuk. Derneğimize teşekkür etmek istiyorum. Bu etkinlikleri totalde tanışmak kaynaşmak için yapıyoruz. İstanbul önemli bir kent ve Kafkasya’nın çeşitli cumhuriyetlerinden onlarca öğrenci burada okuyorlar. Bu etkinlikte hem Kafkasya’dan gelen hem de buradaki Kafkasyalıları buluşturuyoruz. Onların tanışması, beraber iş yapmaları ve gelecekte bunu devam ettirmelerini önemsiyoruz. Bugünün en büyük mesajı; hepimiz kardeşiz ve biriz. Bugün burada aramızda; Dağıstanlısı, Çeçen’i, İnguş’u, Oset’i, Kabardey’i, Balkar’ı, Karaçay’ı, Çerkes’i, Adige’yi, Abhaz’ı adeta Birleşik Kafkasya’yı görüyoruz. Her dönem bu buluşmaları devam ettirmeye gayret edeceğiz. Hepinizin desteği, katılımı, sürece destek vermesi oldukça önemli. Gelin bir dahaki buluşmamızı daha kalabalık, daha güçlü, daha etkili, daha fazla öğrenci grubuyla ve daha fazla kurumla yapalım. Sakarya’dan gelen Abhaz ve Çeçen öğrencilere ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bütün katılan arkadaşlara, etkinliği beraber organize etme iradesini gösteren Şamil Eğitim ve Kültür Vakfına, Kafkas Vakfına ve ev sahibi İstanbul Abhaz Kültür Derneğine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Program katılımcıların beraber dans etmesinden sonra serbest bir şekilde devam etti.