İstanbul’daki seçkin Kafkas kütüphanesi düzenleniyor

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı ile Bilgi Üniversitesi Türkiye Kültürleri Çalışma Grubu tarafından yürütülecek ortak projeyle vakıf bünyesinde bulunan kütüphane düzenlenecek.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, “Kafkasya tarihi, coğrafyası ve edebiyatına ait çok değerli kitap, belge ve haritalardan oluşan Şamil Vakfı arşivinin, dijital ortama aktarılmasıyla, araştırmacıların daha kolay erişebilmelerine olanak sağlayan projeyi başlattık. 11 Mayıs Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Türkiye Kültürleri Çalışma Grubu yöneticisi Sn. Ferda Önen ve Kütüphanecilik ve Arşiv Uzmanı Sn. Kayuş Çalıkman’ın katılımıyla Şamil Vakfı’nda gerçekleştirdiğimiz eğitime katılan gençlerimiz bu hafta itibariyle Vakıf’ta arşiv çalışmasına başladılar. Gençlerimizin ortak çalışma duyurumuza verdiği duyarlı tepki ve tarihimizi/kültürümüzü sahiplenme motivasyonu bizleri çok mutlu etti. Bu uzun soluklu çalışmada yer alan gençler, hem arşiv düzenleme konusunda bilgi ve tecrübe kazanacak, hem kültürümüz açısından önemli bir projenin parçası olacaklar. Bu nedenle katılımlarını çok önemsiyor ve bu projede yer almak isteyen gençlerimizin desteklerini bekliyoruz. Başvurular için adres; isim ve telefon numara bilgisiyle [email protected]” ifadeleri kullanıldı.

1978 tarihinde Sultanahmet’te kurulan Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı uzun yıllardır Kadıköy’de faaliyetlerine devam ediyor.