İnguşetya Rusları çağırıyor

Kaynak: http://timag82.livejournal.com/

İnguşetya’da bölgeyi terk eden Rus nüfusu geri döndürme programı tüm hızıyla devam ediyor.

Dış İlişkiler, Ulusal Politika, Basın ve Enformasyon Bakanlığı basın sözcülüğünden 29 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre, istihdam imkanı sağlanarak İnguşetya’ya döndürülen Rusların sayısı artıyor. “90’lı yıllarda İnguşetya’yı terk eden Rus nüfusun dönmeye devam ettiğini kaydeden Bakan Ruslan Hautiyev, “Program, bir çoklarının burada yeni bir yaşama başlamasına yardımcı oldu” dedi.

Rusça konuşan nüfusun geri dönüşüne yardım programı İnguşetya’ya geri dönmeye karar verenlere para yardımı yapılmasını öngörüyor. 2004-2008 döneminde 45 Rus aile 28 milyon rubleden fazla yardım aldı.

2010-2015 dönemi programı çerçevesinde 2011 yılında 8 Rus ailenin konut şartlarının iyileştirilmesi için her bir aileye 50’şer bin ruble olmak üzere 400 bin ruble verildi. 2013’de 10 aileye konut yardımı, 9 aileye de tadilat yardımı yapıldı. 2014’de 12 aileye konut sağlandı. Bunun için 17,4 milyon ruble harcandı. 12 ailenin konut tadilatı için de 515 bin ruble harcama yapıldı. Benzer programlar Rus nüfusun azaldığı Kafkasya’nın diğer bölgelerinde de hayata geçiriliyor.

Bu yıl Rus nüfusun istihdamı için dokuz milyon ruble harcanacak. Ayrıca Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov’un talimatıyla bu yıl İnguşetya kiliselerde tadilat yapılacak, eski kiliseler yeniden inşa edilecek. İnguşetya’da toplam olarak üç Ortodoks kilisesi bulunuyor. Bunlardan biri Troyitsk kasabasında, bir diğeri Karabulak şehrinde. Merkez kilise ise kısa bir süre önce şehir statüsü alan Orconikidze’de bulunuyor

İnguşetya’da şu anda üç binin üzerinde Rus yaşıyor. Ülkenin 2010 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 412, 529. Nüfusun yüzde 94’ü İnguş, yaklaşık yüzde 5’i de Çeçen.