İmam Bayçorov’un avukatları temyize gitti

Uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov’un avukatları ceza kararının iptali talebiyle temyize gitti.

Kurman Ali Bayçorov 12 Ocak’ta uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasından 3,5 yıl hapis ve 50 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Bayçorov’un avukatları kararı temyize götürdü. 27 Nisan’da görülen davada Stavropol Kray mahkemesi Bayçorov’un suçunu onadı.

Bayçorov’un avukatları imam hakkındaki suçlamanın asılsız olduğunu savunuyor. Avukatlara göre suçlama Kislovodsk şehrinde yapımına izin verilmeyen cami ile ilgili Bayçorov’un uzlaşmaz tavrından kaynaklanıyor. İmam, mahkemedeki konuşmasında, suçlamayı kabul etmedi ve kendisinin Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin kurbanı olduğunu söyledi. Bayçorov’a göre, Güvenlik Servisi memurları evvela onu kaçırdı, daha sonra üzerine uyuşturucu yerleştirdi. Savcılık emniyet güçleri aleyhinde dava açmayı reddetti. İmam Bayçorov’un avukatı kararı temyize taşıdı ancak mahkeme kararını değiştirmedi.

13 Temmuz’da Bayçorov’un avukatları Abubakarov, Ebzeyev ve Stavropol Kray mahkemesine imam hakkında verilen kararın iptali için başvuruda bulundu.

Bayçorov’un avukatlarından Yermolayeva, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “İlçe mahkemesinin 12 Ocak tarihli kararının ve Stavropol Kray mahkemesinin 27 Nisan tarihli kararının iptalini istiyoruz. Kararların yasal olmadığını düşünüyoruz ve ceza davasının sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Avukat Adam Abubakarov da Bayçorov davasının görüşülmesinde imamın haklarının ihlal edildiğini açıkladı.