Fethi Güngör: Kafkasya’daki çatışmalara sivil toplum kuruluşları çözüm sunabilir

Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle Yeniler Kulübü,İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Çatışma Bölgeleri ve İnsani Diplomasi: Kafkasya” başlığıyla bir program gerçekleştirildi.

Programın konuşmacısı Doç. Dr. Fethi Güngör tarihten günümüze Kafkasya’nın yaşadığı krizleri ve buna yönelik çözüm önerilerini anlattı.

Diplomatik çatışmalara hükümetlerin çözüm üretemedikleri anlarda sivil toplum kuruluşlarının süreçlere pozitif katkı sunabileceğini kaydeden Güngör, Kafkas Vakfı çatısı altında SSCB yıkıldığı günden bu yana Kafkasya’da yürüttükleri faaliyetlerini özetledi.

1990’lı yıllarda dini canlanmanın arttığını vurgulayan Fethi Güngör, vakıf olarak Kafkasya’ya her zaman itidalli bir çizgiyi önerdiklerini ve buna göre çeşitli projeler yürüttüklerini vurguladı.

Sözlerine Türkiye’nin Kafkasya ile daha fazla ilgilenmesi gerektiği ile devam eden Güngör, “Osmanlı’nın Kafkasya’ya olan bakışında hep bir ürkeklik olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ilgi var ancak tarihten dersler çıkarmamız gerekir. Kafkasya’dailk etapta insani diplomasi anlamında bölgedeki halkların kardeşliğini pekiştirecek adımlar atılması gerekir.” dedi.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.