Düzce’deki sel felaketi Abhaz köyünü vurdu

Düzce’de 17 Temmuz’dan beri devam eden sel felaketi Abhazların yoğun olduğu Esmahanım köyünü vurdu.

Düzce’nin Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerinde 17 Temmuz gecesi başlayan sağanak sele neden olmuştu.

Sele kapılan 7 kişi kaybolmuş, birçok kişi mahsur kalmıştı. Kayıplar için arama başlatılmış, mahsur kalanlar helikopterler ile kurtarılmıştı.

Kayıpların hepsinin Akçakoca Esmahanım köyünden oldukları ortaya çıktı. Kayıpların Nilgün Kaplan (39) ve kızı Funda (9), ikizleri Sinem, Sanem (7) ile Cengiz (55) ve Fatma Töngel (42) çiftiyle çocukları Kağan (3) olduğu açıklandı.

Selin sürüklediği çamurla kaplanan bölgede yapılan aramalarda dün, Esmahanım köyüne komşu Uğurlu köyü yakınlarında çalılara takılmış bir ceset bulundu.

Cesedin Fatma Töngel’e ait olduğu tespit edildi. Sel felaketiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Düzce Valisi Zülkif Dağlı’dan bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaraların sarılması için tüm imkanların seferber edileceğini söyledi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise bölge halkının yaralarının sarılması için ne yapılması gerekiyorsa destek olacaklarını vurguladılar.

Esmahanım köyü çoğu Abhaz olmak üzere Hemşinli, Türk ve Gürcü nüfustan oluşmakta. Köyün 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Abhazya’nın Akapa bölgesinden sürülen Abhazlar tarafından kurulduğu ve 1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşı sırasında Abhazya’ya geri dönenlerin olduğu biliniyor.