Dağıstan’da Cuma namazı sonrası gözaltı

20 Kasım’da Cuma namazı sonrası Omarov caddesindeki cami cemaatinden beş kişi gözaltına alındı.

Omarov caddesindeki caminin cemaatinden Arsan Magomedov, “Polisin bu baskınları gelenekselleşti ve biz cemaat olarak bu can sıkıcı baskılardan yorulduk” şikayetinde bulundu.

Cami cemaati 20 Kasım’da Cuma sonrası yapılan gözaltının istisna olmadığını, ancak bu sefer, bir farklılık olarak polisin sadece 3 kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

Cami cemaati temsilcisi Magomed Magomedov, Ria Derbent haber ajansına yaptığı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi insanları cami çıkışında gözaltına aldılar. Bu artık alıştığımız bir senaryo. Madem bu camiye gidiyorsun demek ki kesinlikle radikalsin. İşte böyle korkunç bir mantık var. Bugün, 20 Kasım’da şubeye her zaman olduğu gibi 40-50 kişi değil sadece 5-6 kişi götürdüler. Bize ifade edildiğine göre polislere bu kişilerin kontrol edilmesi talimatı verilmiş. Güvenlik organları temsilcileri ile diyaloga girmeye çalışmadık ve tepki göstermedik. Onlar, bu şekilde davranarak, gençlerin radikalleşmesine sebep olduklarını düşünmüyorlar bile” açıklamasında bulundu.