Dağ turizminin gözdesi Elbrus

Kafkasya’daki Elbrus dağı şu sıralar dağ turizminin gözde yeri konumunda.

Elbrus’u güney ve kuzey yamaçlarından olmak üzere iki şekilde ziyaret edebilen turistler, güneyden teleferik veya kar arabası kullanarak, kuzeyden ise dağcıların kullandığı patika yolu kullanarak zirveye çıkıyorlar.

Kuzey yamacından tırmanmanın dağcılar açısından zor olduğu Elbrus dağ yolu, dünyadaki dağcılar arasında en popüler yerler arasında. Bu yol üzerinde turistik tesis yok denecek kadar az, ancak bu o yol bunun için tercih ediliyor.

Kuzeyde dağcıların kullandığı rota, General Georgi Emmanuel önderliğinde, Rusya Bilimler Akademisinden bir grupla 1829 yılında ilk kez tırmanıldı.

1829 yılından beri kullanılan bu patika dağcılar açısından tırmanışı bir hayli zor bir yol. En büyük kamp ve dinlenme yerinin ismi de Emanuel kırı olarak biliniyor.

Dağa tırmanırken doğanın bütün güzelliklerini görmenin olduğu yerlerde, çayırda yaşayan Elbrus sincaplarını beslemek bu yolculuğun en dikkat çekici anlarından olarak gösteriliyor.

Bu zorlu tırmanışta dağcılar genellikle yanlarına dondurulmuş ya da kurutulmuş yiyecekleri tercih ediyorlar. Çikolata ise yolculukların olmazsa olması. 20 kg’lık sırt çantalarıyla 5 ila 7 saat süren zorlu tırmanış sıradan yürüyüşlere hiç benzemiyor. Bu yüzden dağcıların çoğu güçten düşmemek için yanlarına protein ve karbonhidrat değeri yüksek çikolatalardan alıyorlar.

Tırmanışta dağ iklimi genellikle kuru olduğundan, dağcılar için su vazgeçilmezler arasında.

Sert hava koşullarında kaya arkalarına ya da mağaralara saklanmak dağcılar arasında pratik olan uygulamalardan. Dağcılar kuzeyden tırmanırken yalnızca kendilerine güvenip yola çıkıyorlar, bu nedenle başarılı tırmanışların en önemli etkeni cesaret.

5632 metre yükseklikle Avrupa’nın en yüksek noktası olan Elbrus dağı, Kafkas Sıradağları’nın zirvesini oluşturuyor.

Kaynak: KR