Abhazya’da turizm sorunları konuşuldu

Son yıllarda ilgiyle karşılanan turizm forumu sergisi “Visit Apsny”nın ikincisi geçtiğimiz günlerde Abhazya’da düzenlendi. Sergide Abhazya ve diğer ülkelerin turizm tesislerinin yanı sıra, güvenlik ve sigorta gibi konular ele alındı. Sektör temsilcilerine turizmde bankaların rolü, hizmet, inovasyon, teknoloji güvenliği, yatırım vb. konuları içeren raporlar sunuldu.

Sergiye katılan Abhaz ve Kırımlı yetkililer çeşitli alanlarda imzalar attı. Abhazya tarafında, Abhazya Ticaret Odası ve Abhazya Turizm İttifakı, Kırım tarafından ise Kırım Turist İttifakı arasında işbirliği içeren anlaşmalar imzaladılar.

Abhazya Turizm Birliği Başkanı Kalyagina, Abhazya’da turizm sorunun turist sayısından ziyade kaliteyle ilgili olduğunu söyledi. Kalyagina, “Turizm açısından ülkemizi kaç kişinin geldiği değil, ne tür turistlerin geldiği daha önemli. Hizmet ve kaliteyi yükselttikçe daha kıymetli müşterilerin geleceği ihtimali artacaktır. Benzin fiyatlarındaki artışa rağmen, Abhazya’daki otel ve gezilerin fiyatları düştü. Tabii ki, bu müşterileri çekiyor, ama genel olarak turizm geliri azaldı” dedi. Kalyagina’nın ifadelerine göre, Abhazya’da bu seneki turist sayısı 2017 ile karşılaştırıldığında 200 bin kişi kadar arttı.

Abhazya Tatil ve Turizm Bakanı Avtandil Gartskia’ya göre ise 2017 yılında turizm sezonunun son ayı olan ekim ayına kadar Abhazya’yı ziyaret eden turistlerin sayısı yaklaşık 900 bin kişiydi. Gartskia, 2016 yılında Abhazya’yı yaklaşık olarak 1,5 milyon turist ziyaret ettiğini belirtti.

Abhazya’daki otel sahipleri son yılların turizm açısından kolay yıllar olmadığına dikkat çekti. Abhaz gazeteciler ise ekonomi ve yönetimdeki krizlerin turizm sektörünü etkilediğini düşünüyorlar.