Rusya Norveçli gazetecilerden özür diledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Soçi yolunda polisi takibine takılan Norveçli gazetecilerden özür diledi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, güvenlik organları mensuplarının yetkilerini aştığını ifade etti ve gazetecilerden ‘bazı yersiz hareketlerden’ ötürü özür diledi.

 

Polis üç gün boyunca 2014 Olimpiyatlarında akredite olan Norveç televizyon kanalı TV2 çalışanlarını gözaltına aldı ve sorguladı. 31 Ekim’den 2 Kasıma kadar Adıgey polisi altı defa muhabir Oystein Bogen ve kameraman Aage Aune’yi durdurdu, üç defa da gözaltına aldı. Human Rights Watch, gazetecilerin sert bir şekilde ‘profesyonel’ amaçları ve kişisel bilgileri hakkında sorgulandığını ve tehdit edildiğini açıkladı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Rusya bölgesel güvenlik organlarınca, Norveç vatandaşlarına karşı bazı yersiz hareketleri de içeren yetkiyi aşma suçu işlenmiştir. Sayın Bogen ve Sayın Aune’den özür diliyoruz. Meydana gelen durum hiç şüphesiz detaylı bir şekilde incelenecek ve suçlular hak ettikleri cezayı alacaktır”.

 

Konuyla ilgili olarak Human Rights Watch Avrupa ve Orta Asya direktörü Jane Buchanan, “Rusya’nın gazetecilere yönelik tutumu Uluslararası Olimpiyat Komitesini şok etmesi gerekirdi” dedi. Human Rights Watch oyunların başlamasına 100 gün kala Uluslararası Olimpiyat Komitesinden, hazırlık sürecinde yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında bir açıklanma yapmasını istemişti.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas