Ruslar Stavropol’da camiye karşı eylem yaptı

Stavropol’de Vinsadı sakinleri cami inşaatına karşı eylem yaptı.

Stavropol Kray Pregornıi bölgesi Vinsadı köyünde vatandaşlar 8 Haziranda cami inşaatına karşı halk yürüyüşü yaptı.

 

Eyleme 600 kişi katıldı. Cami inşaatından hoşnut olmayan köylüler, yerel yönetimin halka cami inşaatıyla ilgili açık görüşme vaadinde bulunmasının ardından dağıldı.

 

Kasım 2012’de Petigorsk mahkemesinin yapılmakta olan cami inşaatının kanunsuz olduğuna ve gerekli evraklarının olmadığına karar vermesiyle başlayan süreç, inşaatın mühürlenmesi ve son olarak da cami inşaatı için Vinsadı köyünde 2,5 hektarlık bir arsa yer ayrılmasıyla sonuçlandı. Bunu öğrenen köylüler cami inşaatının yasaklanması talebiyle eylem yaptı.

 

Vinsadı köyünde yapılan doğal eyleme aralarında köy sakinleri dışında komşu şehir Lermontov, Essentuki, Petigorsk’tan Kazaklar da olmak üzere 600 kişi katıldı.

 

Eylemcilerler bir araya gelen Predgornıi bölge başkanı Nikolay Gülbiakov, Vinsadı köyünün isteği ve izni olmadan hiç bir kamu binasının inşa edilemeyeceğini ifade etti. Gülbiakov “ Her halükarda halklar birlikte açık bir toplantı yapılması gerekir” dedi.

 

RF Devlet Duma milletvekillerinden Viktor Gonçarov da eylem yapan halkla bir araya geldi ve toplanan kişilere, Vinsadı’de cami inşaatı konusunda uzlaşma komisyonunun ne şekilde ve neye dayanarak karar aldığının inceleneceğini kaydetti.

 

Gonçarov “ Ben belgeye baktım. Yasal değil. Bunu kimin hazırladığını araştıracağız ve meseleyi kanunlara uygun çözeceğiz” dedi.

 

Stavropol Kray Din İdaresi Başkanı Muhammed Rahimov da, köy sakinlerinin ciddi rahatsızlığı durumunda cami inşaatından vazgeçmek durumunda kalacaklarını ifade etti.

 

Rahimov “ Anlaşmazlık durumu yaratmak istemiyoruz ve elbette halk kesinlikle karşı olursa bu arsadan vazgeçeceğiz. Halbuki bu arsa ulaşım bağlantısında olduğu için bize uygun idi. Ama şimdilik Kazaklarla konuşmayı deneyeceğiz, buraya Kafkas halkları dostluk merkezinin inşa edileceğini ve bunda kötü bir şey olmadığını anlatacağız. Başka arsa yok, üç yılda yönetimin bize gösterdiği tek yer burası. Şimdilik kesin karar vermedik, ancak durumu hiç bir şekilde gerginleştirmeyeceğiz” dedi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas