Beslan’da anma törenleri

Bugün Kuzey Osetya’nın Beslan şehrinde, 1 Eylül 2004 baskının onuncu yıldönümü dolayısıyla anma törenleri başladı. Sabahın erken saatlerinde eylemin yaşandığı okulda yaklaşık olarak üç bin kişi toplandı.

 

1 Eylül 2004’de Beslan’daki okulda yaşanan baskında 1128 kişi rehine alınmış, Rus polisinin orantısız güç kullanması sonucu 186 çocuk ve 148 yetişkin hayatını kaybederken, 810 kişi de yaralanmıştı.

 

 

Kuzey Osetya polisi bugün hem yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı hem de anma törenleri münasebeti ile güvenliği üst seviyede tutarak görev yapıyor. Tüm eğitim kurumlarında da güvenlik kontrolü yapılıyor.

 

 

Sabah anma törenleri 09:15’de okul zilinin çalmasıyla başladı, daha sonra tören için toplananlar okulun spor salonuna gitti. Rehinelerin tutulduğu spor salonunda insanlar mumlar yakıyor, çiçekler bırakıyorlar.

 

 

1-3 Eylül 2004 baskınının yaşandığı okulda çok sayıda gazeteci ve kameralar bulunuyor, okul binasında Beslanlılar ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllüler nöbet tutuyor, okul bahçesinde ambulanslar da hazırda bekletiliyor.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas