XXI. Arhız Forumu Karaçay-Çerkeste yapıldı

‘Arkhız-XXI’ forumu katılımcıları Kuzey Kafkasya’nın olumlu imajının oluşturulması gerektiğini açıkladı

Karaçay-Çerkes’te yapılan ‘Arkhız-XXI’ sivil forumunda katılımcılar, Rusya Federasyonunda Kuzey Kafkasya’nın olumlu imajının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

 

Forum katılımcılarından, RF Sivil Meclisi üyesi Azamat Tlisov, sivil toplum örgütlerinin katılımı olmadan bölgede dinler ve milletler arası ilişkiler konusundaki problemlerin çözümünün mümkün olmadığını düşünüyor.

 

‘Arkhız-XXI’ Kuzey Kafkasya sivil forumu ‘Kuzey Kafkasya-bugün ve yarın: kalkınma problemleri ve perspektifleri’ konusuyla 30-31 Temmuzda Karaçay-Çerkes Romantik kasabasında ‘Arkhız’ tatil merkezinde yapıldı.

 

Forum, Karaçay-Çerkes hükümeti desteği ile ‘Kafkasya’ isimli günümüz Kafkasya politikası merkezi tarafından organize edildi.

 

Forum çerçevesinde ‘Kuzey Kafkasya bugün ve yarın: kalkınma problemleri ve perspektifleri’ oturumu, ‘Kuzey Kafkasya: tehditler ve imkanlar’, ‘Kuzey Kafkasya’da sosyo-poltik istikrar ve temel sosyo-politik tehditler’ konulu paneller düzenlendi, ‘Kafkasya’ merkezinin ‘Siyasi liderlerin psikolojik portreleri’ isimli kitabının tanıtımı yapıldı.

 

Forumda Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov Kuzey Kafkasya’da ciddi turistik projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Forum organizatörü ‘Kafkasya’ merkezi başkanı İgor Sopov, forumun temel amaçlarından birinin Kuzey Kafkasya ile ilgili olumlu objektif bir görünümünün oluşturulması olduğunu ifade etti, ayrıca forumun her yıl yapılan bir foruma dönüştürülmesinin planlandığını da kaydetti.

 

Forum katılımcılarından RF Sivil Meclisi üyesi Azamat Tlisov da Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetlerinin gelişiminin sağlanmasında sivil kururmların rolünün önemine değindi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas