Karaçay-Çerkeste Sürgün Anıtı

Karaçay halkı sürgün kurbanları anıtı dikildi.

2 Mayısta Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinin Üçkeken köyünde, sürgün edilen Karaçay halkının kurbanlarının hatırasını yaşatacak bir anıt dikildi. Anıt heykeli hazırlayan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti halk sanatçısı Magomed Habiçev oldu.

 

Memorial bilgilerine göre, 1943-44’de Karaçay-Çerkes’den yaklaşık olarak 70 bin kişi sürgüne gönderildi. Mayıs 1957’de Karaçay halkının tarihi vatanlarına toplu dönüşleri başladı. 3 Mayıs tarihi Karaçay-Çerkes’de Karaçay halkının geri dönüş günü olarak ilan edildi, çünkü 3 Mayıs 1957’de sürgünden vatanına geri dönen ilk Karaçay grubu Çerkesk’e ulaştı.

 

Uçkeken köyündeki anıt, Malokaraçayevsk yönetimi, Karaçay Alan Halkı sivil örgütü ve bölge vatandaşlarının maddi destekleri ile dikildi.

 

3 metreden fazla yükseklikteki bronzdan yapılan anıttaki kadın ve yanındaki iki çocuk, anıtı hazırlayan kişinin düşüncesine göre, sürgünün tüm zorluklarını yaşayan ancak buna rağmen milli ruhunu ve insani onurunu koruyan, bunları gelecek nesillere verebilmeyi başaran dağlı-anneyi tasvir ediyor.

 

Anıtın açılış törenine katılan Karaçay-Çerkes Başbakanı Murat Kardanov “ Bu gerçekten tüm halkın anıtı, buna hiç kimse kayıtsız kalamaz. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen Karaçay halkı yiğitliği sayesinde kendisini bir millet olarak korumayı başardı. Herkese aydınlık refah ve çocuklarımızın hiç bir zaman bizden öncekilerin yaşadıkları acılar yaşamamaları dileğimi iletiyorum” dedi.

 

Anıtın açılışı törenine, Karaçay halkının yeniden doğuş günü dolayısıyla düzenlenen araba yarışına katılan ve Karaçay halkının sürgün edildiği 39 köyden toprak getirmiş olan yarışmacılar da katıldı.

 

3 Mayıs Karaçay halkının yeniden doğuş günü dolayısıyla düzenlenen araba yarışı 28 Nisanda başladı ve ülkenin beş bölgesini-Malokaraçayevsk, Prikubansk, Karaçayevs, Ust-Cegutinsk ve Zelençuksu-kapsadı.

Balkar halkının sürgünü edilişinin 70. yıldönümü dolayısıyla Orta Asya’ya bir ziyarette bulunan Kabardey-Balkar’lı Balkar heyet üyeleri sürgünde hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret etti, Almaata ve Bişkekte mezarlık girişlerine iki anıt taşı dikti.

 

8 Martta başlayan Balkarların sürgününde Orta Asya’ya 37 713 Balkar vatandaşı sürgün edildi. 13 yıllık sürgünün ardından 1957’de vatanlarına geri dönüşler başladı.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas