Çerkesk’te Çerkes Bayrağı Günü

Karaçay-Çerkes’de Çerkes Bayrak Günü kutlamalarına 600’den  fazla kişi katıldı. 

Karaçay-Çerkes’de 25 Nisan etkinlikleri Habez bölgesi Habez köyünde ve başkent Çerkesk’te yapıldı.

 

Habez’de Çerkes Bayrak Gününde öğrencilerin katılımı ile bir program düzenlendiği, Habez Bölgesi Kültür Sarayı metodik bölüm başkanı Zurida Mamhagova tarafından ifade edildi.

 

Mamhagova “ 400 kişilik Kültür Sarayı salonu dolmuştu. Öğrencilere yönelik düzenlenen programa sivil toplum heyeti, gençlik temsilcileri geldi. Programa gelen heyet üç metre uzunluğundaki Çerkes bayrağını taşıdı. Çocuklar Çerkes bayrağı tarihi ile ilgili tiyatro sergiledi” dedi.

 

Program sunucusunun da Çerkes bayrağı tarihini anlattığını ifade eden Mamhagova “ Bunların dışında Askerbi Nagaplev’in ‘Çerkesya. Adıge Habze’ belgeseli gösterildi. Ardından köyde Adıge Cegu yapıldı. Habez’de yapılan kutlamalara 600’den fazla kişi katıldı” dedi.

 

Her geçen yıl Çerkes gençliğinin bayraklarının tarihini daha iyi öğrendiklerini ifade eden Mamhagova “ Bu bizim tarihimiz, bizim geleneğimiz. Bayrak-tüm Çerkeslerin gurur duydukları halkın bir sembolüdür” dedi.

 

Çerkes Bayrak Günü ilk olarak 2010’da kutlandı.

 

Çerkesk’te de Çerkes Bayrağı Günü dolayısıyla yaklaşık 50 kişinin katılımı ile Adıge Cegu yapıldı.

 

Programın organizatörü Magomed Boranukov “ Bu tür programları her şeyden önce gençlerimizin halklarının tarihini ve bayrağımızın tarihini daha iyi öğrenmeleri için düzenliyoruz” dedi.

 

Magomed Boranukov “ Bu bayrak Çerkes halkını birleştirdi. Gençlerin her geçen gün tarihi köklerine daha fazla ilgi duyuyor olması sevindirici. Gençler bayrakları ile gurur duymaya başladılar” dedi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas