Çerkesk özürlüleri hatırlıyor

Çerkesk/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes yönetimi özürlü çocukların yaşamlarını kolaylaştıracak yeni bir programı hayata geçiriyor.

Üç yıllık bir rehabilitasyon programı kapsamında ülke bütçesinden 38.5 milyon ruble ayrıldı. Cumhuriyette şu anda iki yıl önce açılmış tek bir sosyal bakım evi bulunuyor. Burası 60 kadar çocuğa hizmet veriyor. 2011’e kadar hayata geçirilecek program kapsamında ise yeni rehabilitasyon teknolojilerinin uygulanacağı bir tedavi merkezinin açılması gündemde. Ayrıca özürlü çocukların profesyonelce spor yapacağı bir tesisin de inşa edileceği belirtildi.

Karaçay-Çerkes Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarına göre ülkede 3332 özürlü çocuk maaş alıyor. Özürlü çocuklar ülkedeki çocuk nüfusunun yüzde 3’ü civarında. Rusya Federasyonu genelinde ise özürlü çocuk oranı yüzde 4 dolaylarında.

Yeni programı hazırlayan yetkililerden biri, "Gelişmiş yatırım eksikliğinden dolayı özürlü çocuklar için kütüphane, müze, tiyatro ve daha başka eğlence merkezleri yok. Özürlü çocuklar ve ailelerinin bir araya gelebileceği, potansiyellerini kullanabilecekleri tek bir kurum veya kulüp yok" değerlendirmesini yaptı. KU/ÖZ/FT