“Kafkasya'da IŞİD etkisi yok”  

Uzmanlar Kafkasya’daki silahlı direniş hareketinde herhangi bir taktiksel değişimden ya da IŞİD etkisinden söz edilemeyeceğini belirtiyor.  

 

Kavkazki Uzel’in sorularını yanıtlayan Yana Ameline ve Mihail Roşin, Çeçenya’da geçen yılın sonlarında yaşanan intihar eylemi ve Coharkale (Grozni) saldırısının ardından, Kafkasya’daki direnişçilerinin daha sert bir taktik benimsedikleri ya da IŞİD’den etkilendiklerine dair bir emare görülmediği görüşünde birleşiyor.

 

Kafkasya Jeopolitik Kulübü koordinatörü Yana Amelina, Çeçenya’daki direnişçilerin kullandıkları yöntemlerin herhangi bir değişiklik arz etmediğini, IŞİD uygulamalarının ise iç dinamikleri itibarıyla Kafkasya’da yayılma olasılığının çok düşük olduğunu düşünüyor.

 

Kafkasyalı direnişçilerin Rusya’nın farklı bölgelerine ve Orta Doğu’ya akışının devam ettiğini düşünen Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü, Orta Asya, Kafkasya ve Ural-Povoljya araştırma merkezi uzmanı, profesör Mihail Roşin’e göre, Kafkasya Emirliğinden bazı kişilerin IŞİD liderine bağlılık yemini etmiş olmasının Kafkasya’daki duruma önemli bir etkisi olmayacak. Roşin ayrıca, Coharkale’de meydana gelen son büyük eylemi, Kafkasya’daki direnişçiler açısından yeni bir stratejisi olarak değerlendirmenin de doğru olmadığını kaydetti.
Ajans Kafkas