Kafkasya’da bir hafta (3-9 Kasım)  

Kafkasya’da geçtiğimiz haftanın öne çıkan olayları: 

 

Gürcistan’da siyasi kriz

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili 4 Kasımda savunma bakanı İrakli Alasaniya’yı, bakanlıkta yolsuzluk ve yolsuzlukla ilgili davayı politize etmekle suçlayarak görevden aldı. Alasaniya, ülkede siyasi kriz yaşandığını, hükümet içindeki Gürcistan’ın Avrupa ile entegrasyon yolunu değiştirmeye çalışan Rusya yanlısı güçlerle mücadele edilmesi gerektiğini açıkladı. Ertesi gün lideri olduğu Özgür Demokratlar partisinin iktidardaki Gürcistan Hayali koalisyonundan ayrıldığını açıkladı. Sekiz milletvekilinin kaybı iktidarın bir süre parlamento çoğunluğunu kaybetmesine yol açtı. ABD Dışişleri Bakanlığı süreçle ilgili endişelerini dile getirdi. Kremlin de yaşananların dikkatle takip edildiğini açıkladı.

 

Rusya’da Halkların Birliği Günü

Rusya’da 4 Kasımda Halkların Birliği Günü kutlandı. Önceki yıllarda Rus ırkçılarının eylemleriyle gündeme gelen 4 Kasım’da bu yıl Rus Yürüyüşü sönük geçti. Diğer taraftan ilk kez Moskova’da bazı sivil toplum örgütlerinin girişimiyle Kafkasya Yürüyüşü yapıldı. Kafkasyalı sosyal ağ kullanıcıları arasında yapılan bir ankette, katılımcıların bir bölümü, yürüyüşü Rusya’da halklar arası gerginliklerin azaltılması adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirirken, çoğunluk eylemi ‘yapay’ ve ‘küçük düşürücü’ olarak niteledi.

 

Sohum’da film festivali

Sohum’da 2 Kasımda açılışı yapılan Kuzey Kafkasya belgesel ve televizyon programları film festivali Kunaki’ye 32 çalışma katıldı. Birinci dünya savaşının 100. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen festival 7 Kasımda sona erdi.

 

Rokski tüneli açıldı

Kuzey ve Güney Osetya’yı birbirine bağlayan Rokski tüneli yenileme çalışmalarının ardından, 5 Kasımda yeniden ulaşıma açıldı. Rusya Federasyonu ile Güney Osetya arasındaki tek kara ulaşımı olan tünel Rusya tarafından yenilendi.

 

Kabardey-Balkar’da iki kişi öldürüldü, dört kişi yaralandı

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te bir polis kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı ve olay yerinde hayatını kaybetti. Çegem bölgesinde meydana gelen çatışmada ise Kafkasya Emirliği Kabardey, Balkar ve Karaçay Birleşik Vilayeti üyesi ve patlayıcı uzmanı olduğu kaydedilen Timur Bahov öldürüldü. Bahov’un öldürüldüğü bölgede devam eden operasyon sırasında meydana gelen patlamada ise dört polis yaraladı.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas