Nalçik’te Suriyeli Çerkeslere yardım kampanyası yapıldı

Nalçik –  Nalçik’te Suriyeli Çerkeslere yardım konulu Dünya Çerkes Forumu ve yardım kampanyası yapıldı

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’te, Devlet Konser Salonu önündeki meydanda Suriyeli Çerkesler için yardım kampanyası düzenlendi. KBR 1 televizyonundan canlı yayınlanan kampanyada iki milyon rublenin (yaklaşık 117 bin TL) üzerinde para toplandı.

 

Konser Salonunun dışında kampanya devam ederken bina içinde de Adıgey, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar cumhuriyetleri, Mozdok, Kıyı Boyu Şapsığ bölgeleri ve başta Ürdün, Suriye ve Türkiye olmak üzere diasporadan temsilcilerin katıldığı Dünya Çerkes Forumu yapıldı.

 

Forumda Nalçik belediyesi gençlik konseyi başkanı Karina Dokşokova Suriyeli üniversite öğrencilerin adaptasyonları hakkında; Ürdün Adıge Khase üyesi Zaur Negor ve Mozdok Kabardeyleri Birliği sivil toplum örgütü başkanı Valeri Derbitov da bölgelerindeki yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Karaçay-Çerkes’in ‘Çerkesya’ gazetesi editörü Uvjuko Thagapsov, Kremlin’de Suriyeli Çerkeslerin anavatanlarına geri dönüşüne imkan verecek bir kanun çıkarılması gerektiğini ifade etti. Thagapsov, “Kafkasyalıların da Ruslar gibi bu ülkeyi vatan olarak görme hakkına sahip olduğunu düşünüyorum. Eğer demokratik bir ülkede yaşadığımızı söylüyorsak, adaleti sağlamaya çalışmalıyız” dedi.

 

Sankt-Petersburg’da yaşayan Çerkeslerin heyet başkanı Albert Saralp ise anavatana dönen Suriyeli Çerkeslere yardım sorumluluğunun, sadece gelir seviyesi yüksek iki üç kişinin omuzlarına yıkılmaması gerektiğini savundu ve “Maalesef devlet bu olaya çok önem vermiyor, demek ki Çerkesler bir şeyleri kendileri yapmalı” şeklinde konuştu.

 

Kabardey-Balkar parlamentosu milletvekili, Balkar şair Asker Doduyev ve Balkarların ‘Zaman’ gazetesi editörü Jamal Attayev de yardım kampanyasına katılanlar arasındaydı.

 

Asker Doduyev, kısa bir süre önce Türkiye’de bulunan Balkar şairlerin buradaki Suriyeli mültecilere yardım ettiğini anlattı, şair Mutalip Beppayev’in aldığı maddi ödülün tamamını Suriyeli mültecilere bağışladığını kaydetti.

 

Kampanya çerçevesinde toplanan parayla gıda, ilaç ve diğer ihtiyaç maddelerinin alımı yapılarak Acil Durumlar Bakanlığı uçakları ile Suriye’ye gönderilecek. Toplanan yardımların bir kısmı da vatanlarına geri dönüş yapan Suriyeli Çerkeslere yardım için kullanılacak.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas