Nalçik’te karikatür-fotoğraf sergisi  

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Tkaçenko Güzel Sanatlar Müzesinde fotoğrafçı Fasia Dzasejeva ve karikatürist İkbal Belağı’nın eserlerinden oluşan bir sergi açıldı.  

 

24 Şubat’ta açılan ve 9 Mart’a kadar devam edecek olan sergi ilk kişisel sergilerinde Dzasejeva ve Belağı’yı “nefes almak-nefes vermek” teması altında bir araya getiriyor.

 

Sergide 27 çalışması bulunan Çerkes karikatürist İkbal Belağı Şam’da doğdu, şu anda Moskova’da yaşıyor ve çalışıyor. Genellikle sosyal ve siyasal konuları işliyor, çalışmalarında Kafkasya da özel bir yere sahip.

 

Kabardey-Balkar Kültür Bakanlığı basın sözcülüğünden verilen bilgilere göre, Belağı’nın karikatürleri İzvestiya ve El Halij gazetelerinde ve bir çok bölgesel yayında yer aldı. Sanatçının Nisan 2013’de Moskova’daki “Çerkes Tonları” sergisinde yer alan çalışmaları ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Fotoğrafçı Dzasejeva’nın ilk kişisel sergisinde 24 çalışmasına yer verildi. Fasia Dzasejeva bazı sosyal fotoğraf projelerinin sahibi. Belağı gibi o da “Çerkes Tonları” projesinde eserlerini sergiledi ve Odakta Kitap sanat projesinde yer aldı.

Fond-adygi, Ajans Kafkas