Nalçik’te Çerkes Bayrağı Günü

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde, başkentte 25 Nisanda düzenlenen Çerkes Bayrak Gününe 500’den fazla kişi katıldı. İlk defa yapılan bayrak gününde, bayrak çizimi çerçevesinde mum yakma töreni gerçekleştirildi.

Mum yakmanın törensel program olduğu ve Çerkes Bayrak Günü çerçevesinde gerçekleştirildiği, Rusya-Kafkasya savaşı kurbanlarını anma dolayısıyla yakılmadığı ifade edildi.

 

Nalçik’te Çerkes Bayrak Günü kutlamaları organizasyonu, Kabardey-Balkar Adıge sivil örgütler Koordinasyon Konseyi ve Çerkes aktivistler tarafından yapıldı.

 

Nalçik’te yapılan bayrak günü kutlamalarına 500’den fazla kişinin katıldığını ifade eden Kabardey Kongresi sivil hareketi Başkanı Aslan Beşto “ Bu günde Nalçik’te Mariya meydanından Abhazya meydanına kadar yürüyüş yapıldı. Abhazya meydanında Adıge Cegu yapıldı. Daha sonra Adıge bayrağı çizgileri çerçevesinde mumlar yakıldı” dedi. Ayrıca 21 Mayıslardan önce de geleneksel olarak Rusya-Kafkasya savaşı kurbanları hatırasına ‘101 mum’ kampanyasının yürütüldüğünü de kaydetti.

 

Beşto “ Yönetimden kimse 25 Nisandaki törenlere katılmadı. Törene Dünya Çerkes Birliği Başkanı Hauti Sohrokov geldi ve tüm katılımcıları tebrik etti. Aynı zamanda tören organizasyonuna da kişisel olarak maddi destekte bulundu” dedi.

 

Kabardey-Balkar’da Çerkes Bayrak Gününe sıcak bir yaklaşımın olduğunu ifade eden Beşto “ Rusya-Kafkasya savaşındaki trajedinin sonrasında bizlerin bir araya gelmemiz, acımızı ifade etmek için nedenimiz az değil, ancak bayramımız az. Çerkes Bayrak Günü pozitiflik taşıyor. Bu gün, sıcak, iyi bir bayram ve herkes sevdi” dedi.

 

Perit sivil örgütü Başkanı Beslan Hagajey, Nalçik’te bayrak gününün 18-22 saatlerinde gerçekleştiğini belirtti ve “ Kutlamaya 500’den fazla kişi katıldı. 20-22 saatlerinde Abhazya meydanında bayrak resmi üzerinde mumlar yakıldı. 101 mum yakıldı ve 9’a 15 metre genişliğinde asfalt üzerine konuldu. Mumlar uzun süre yandı ve insanların dikkatini çekti. Biz meydandan 24’de ayrılık ve mumlar halen yanıyordu” dedi.

 

Hagajey, kutlamalara Türkiye ve Suriye’den geri dönüş yapanların aktif olarak katıldığını da kaydetti.

 

26 Nisan günü Milli Kütüphanede bayrak günü dolayısıyla Adıgece çocuklar arası bir yarışma da düzenlendi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas