Moskova Merkez müftüsü Suriyeli mültecilerle görüştü

Müftü Krganov Suriyeli mültecilerle görüştü.

Rusya Federasyonu Sivil Meclisi üyesi, Moskova ve Merkez bölge müftüsü Albir Krganov Kabardey-Balkar’daki Suriyeli mültecilerle görüştü.

 

Krganov “ Şu anda Kabardey-Balkar’da bin beşyüzden fazla Suriyeli mülteci, Adıgey’de binden fazla mülteci yaşıyor. Bunlar arasında çok sayıda çocuk var. Maalesef onların problemerini federal düzeyede bilen insan çok az” açıklamasında bulundu.

 

Krganov’un ifadesine göre, Suriye’li mültecilerin temel problemleri sürekli ikamet belgesini alma, mülteci statüsünü alma, dili öğrenme ve iş bulma konularında.

 

Müftü ile görüşmelerinde problemlerini anlatan Suriyeli mülteciler yaşadıkları güzellikleri de ifade ettiler. Mülteciler “ Kabardey-Balkar halkı bize yardımda bulunuyor, bölge yönetiminden de destek var. Bize gıda ve ilaç tedarik ediyorlar” ifadesinde bulundular.

 

Albir Krganov mülteciler tarafından dile getirilmiş olan problemlerin ilgili organlara iletildiğini kaydetti.

 

Müftü Krganov “ Sivil Meclis üyesi, meslektaşım Vladimir Slepak problemlerinizi Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov’a anlattı. Ayrıca problemlerinizle ilgili Sivil Mecliste özel toplantılar yapılması faydalı olurdu” dedi.

 

Krganov “ Federal  yönetim ve toplumun geniş kesimlerini dikkatin var olan problemlere çekmek gerekiyor. Suriyeli mültecilerin probleleri sadece Kabardey-Balkar ve Adıgey’in problemleri olarak kalmamalı, onların birlikte çözülmesi lazım ve sadece kağıt üzerinde çözüm olmamalı, zira bu durum savaştan kaçan binlerce insanın kaderi” dedi.

 

Krganov Kabardey-Balkar’daki Suriyeli mülteciler ile görüşmesinin ardından Stavropol Kray Din İdaresi temsilcileri ile de görüştü ve Petigorsk’ta yapılmakta olan cami ve kültür merkezi inşaatı hakkında bilgi aldı.

 

Sk-news.ru,AjansKafkas