“KB İşletme Enstitüsüne dokunmayın”  

Kabardey-Balkar sivil toplumu ülkedeki tek özel yüksek eğitim kurumu olan İşletme Enstitüsünün kanuna aykırı şekilde kapatıldığını düşünüyor.  

 

Enstitüye destek için Nalçik’te yapılan toplantının katılımcıları bir bildiri yayınlayarak Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsü’nün faaliyetlerinin haksız yere durdurulmasından endişeli olduklarını belirti. Bildiride, enstitünün faaliyette olduğu yıllar boyunca defalarca denetlendiği ve tüm kontrol sonuçlarına göre enstitünün kaliteli bir eğitim verdiği, maddi ve teknik altyapısının aranılan özelliklere uygun olduğu ifade ediliyor.

 

2012’de enstitüye eğitim faaliyetlerini yürütmesi için süresiz lisans verildi, Kasım 2013’de devlet akreditasyonunu aldı. Ancak Ağustos 2014’de Rosobnadzor (Rusya Eğitim Müfettişliği) uzmanlarınca yürütülen plan dışı denetlemede enstitünün faaliyetlerinde ihlaller tespit edildiği açıklandı. Bunun ardından da mahkeme kararı ile enstitünün faaliyetleri durduruldu.

 

Sivil toplum adamlarının verdiği bilgiye göre, denetleme belgesine enstitünün spor malzemeleri, dil laboratuarı, sağlık ve kriminal inceleme odaları imkanlarına sahip olmadığı gibi gerçek dışı şeyler yazıldı.

 

İşletme Enstitüsü’nün kapatılmasına karşı çıkanlar, “Bizler inanıyoruz ki, denetleme sipariş üzerine yapıldı. Denetlemeyi yapanların, enstitünün faaliyetlerinin lisanslarına uygun olup olmadığını tespit etme gibi bir amacı yoktu. Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsü'nün korunması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

 

1998’de kurulan Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsü, ülke halklarının milli kültürel varlığının korunmasıyla ile ilgili çok sayıda yuvarlak masa toplantısı ve konferans düzenlemesiyle de biliniyor.

Regnum, Ajans Kafkas