Kabardey-Balkar’ın geçici devlet başkanı Yuri Kokov

Kabardey-Balkar lideri Arsen Kanokov’un görevi bırakmasının ardından devlet başkanlığına getirilen Yuri Kokov, Putin’e güven verdi.

 

Yuri Kokov RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde, kendisine gösterilen güveni haklı çıkarmak için Kabardey-Balkar halkının hizmetinde elinden geleni yapacağına söz verdi. Putin ise uzun yıllardır Moskova’da çalışan Yuri Kokov’un Kabardey-Balkar’a dönüşüyle ülkesine önemli hizmetlerde bulunacağına olan inancını dile getirdi.

 

Yuri Kokov kimdir?

Kabardey-Balkar’ın geçici devlet başkanı bir polis amiri. Yuri Kokov 13 Ağustos 1955’de Nalçik’te doğdu. Rostov Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1979’da içişleri organlarında çalışmaya başladı. 1999’da RF İçişleri Bakanlığı organize-teftiş idaresi başmüfettişi oldu. 2003’de RF İçişleri Bakanlığı organize suçlarla mücadele şubesi başkan yardımcısı olarak atandı.

 

2008’de RF İçişleri Bakanlığı aşırılıkçılıkla mücadele şubesi başkanı oldu. Polis Korgeneral rütbesine sahip Kokov, Eylül 2013’den beri içişleri bakanlığı personelinin uzmanlık eğitimi gördüğü enstitünün başkanı olarak görev yapıyordu.

 

AjansKafkas