Kabardey-Balkar’da Sivil Meclis İşletme Enstitüsünü denetliyor 

Kabardey-Balkar Sivil Meclisi, kapatılması tepkilere neden olan İşletme Enstitüsünde inceleme yapıyor. 

 

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi profesörü Murat Hokonov, Sivil Meclis komisyonunun İşletme Enstitüsünün çalışmalarını denetlemeye başladığını açıkladı.

 

4-5 Ağustos 2014’de İşletme Enstitüsünde yapılan denetlemeler sonucunda mahkeme enstitünün faaliyetlerinin durdurulması kararı aldı. Enstitü rektörü Feliks Harayev denetlemenin enstitüyü kapatmak amacıyla yapıldığını düşünüyor. 6 Şubat’ta Kabardey-Balkar’da İşletme Enstitünün korunması için bir girişim başlatıldı.

 

Enstitü Rektörü Feliks Harayev Ocak sonunda Kabardey-Balkar Sivil Meclisine, Enstitüye bir komisyon göndermeleri talebi ile başvuruda bulundu.

 

18 Şubat’ta denetlemeye başlayan Sivil Meclis komisyonunda yedi kişi bulunuyor: Sivil Meclis Başkan Yardımcısı Lüdmila Fedçenko, Rusya Bilimler Akademisi öğretim üyesi Magomed Apşayev, Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesinden profesör Murat Hokonov ve  Svetlana Haşirova, Noterler Odası Başkanı ve Sivil Meclis üyesi Anusa Tselousova, Kabardey-Balkar Kültür Vakfı Başkanı Vladimir Vorokov ve Sivil Meclis üyesi, eski polis okulu rektörü Vladimir Kanunnikov.

 

Komisyonda yer alan Murat Hokonov “Rusya eğitim müfettişliğince yapılan denetlemedeki, kurumun eğitim programları yok ifadesi gerçeği yansıtmıyor” dedi. Hokonov’un verdiği bilgilere göre, mahkemenin iki aylık kapatma kararı 16 Şubat’ta bitmiş olmasına rağmen sınıfların kapılarındaki mühürler halen kaldırılmadı. Honokov, çalışmaların ardından komisyonun bir rapor hazırlayıp yönetim organlarına göndereceğini de kaydetti.

 

İşletme Enstitüsü aile komitesi başkanı Ruslan Karamurzov, enstitünün kapatılmasının yasal olmadığını düşünüyor. 6 Şubat’ta Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov’a 69 velinin imzası ile enstitünün kapatılmaması ve gençlerin dışarıda kalmaması talebiyle başvuruda bulunulduğunu kaydeden Karamurzov, öğrenci ailelerinin RF Devlet Duma ve diğer federal mercilere de başvurma düşüncesinde olduklarını belirtti.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas