Kabardey-Balkar’da Adıge Günü tesis edildi

Kabardey-Balkar başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Yuri Kokov dün Adıge Gününün oluşturulasıyla ilgili kararı imzaladı. 

Çerkes sivil örgütleri temsilcileri Adıge Gününün Karaçay-Çerkes ve Adıgey’de de oluşturulmasını ümit ediyorlar.

 

Kokov’un imzaladığı karara göre, Adıge Günü 20 Eylül olarak ilan edildi.

 

Kabardey-Balkar geçici başkanı Yuri Kokov’un kararında “ Kabardey-Balkar vatandaşlarının çok sayıdaki başvurusu ve Adıge sivil örgütlerinin isteği gözönünde bulundurularak 20 Eylül Adıge Günü olarak ilan ediliyor” ifadesi yer aldı.

 

20 Eylül Kabardey-Balkar’da yaşayan tüm halklar için resmi gün olarak belirlendi ve karar imzalandığı günden itibaren yürürlüğe girdi.

 

Kabardey-Balkar’da Adıge Gününün oluşturulması fikrinin öncülerinden biri de Adıge halkı sivil örgütleri Koordinasyon Konseyi eş başkanı Jelyabi Kalmıkov oldu.

 

Jelyabi Kalmıkov “ Adıgelerin bu günde (20 Eylül) kim olduklarını, neye ulaştıklarını değerlendirmeleri gerekiyor. Bizlerin geçmişi analiz etmemiz ve ileriye bakmamız lazım. Çünkü şu anda bizler geçmişi rahat bırakmıyoruz ve geleceği de düşünmüyoruz” dedi.

 

Kabardey Halk Kongresi sivil örgütü Başkanı Aslan Beştoyev de Adıgelerin gurur duyacakları şeyleri olduğunu ifade etti ve “ Adıgelerin tarihlerindeki trajik olaylardan ötürü üzüntü için bahaneleri çok, sevinç için bahaneleri az. Bu aşama aşama halkımızın üzerinde negatif bir iz oluşturuyor. Bununla birlikte Adıgelerin gururu duyacakları, sevinç duyacakları ve yaşamaya değer bir çok şeyi var” dedi.

 

Beştoyev’in ifadesine göre, Adıge Günü oluşturulma fikri on yıl önce Dünya Çerkes Birliğinin oturumlarından birinde ifade edilmişti. Beştoyev “ Ve ancak şimdi geçici Kabardey-Balkar başkanı Yuri Kokov, DÇB Başkanı Hauti Sohrokov’un başvurusu üzerine ilgili kararı yayınladı, bundan ötürü ayrıca teşekkürler” dedi.

 

Dünya Çerkes Birliği Başkan Yardımcısı Muhammed Hafıtse, ‘böyle bir gün çoktandır lazımdı’ düşüncesinde.

 

Hafıtse “ Adıgeler her yıl 21 Mayısı yas ve anma günü olarak anıyor. Ve sevinç için başka bir günü de yok” dedi ve aynı şekilde Adıge Gününün Karaçay-Çerkes ve Adıgey Cumhuriyetlerinde de oluşturulacağını düşündüğünü kaydetti.

 

Hafıtse’nin düşüncesine göre, bu kutlama gününde tüm Adıgeler, bilim, kültür, sanat alanındaki tüm faalyetlerinin sonuçlarını bir arada sunacaklar.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas