Kabardey-Balkar sanayi üretiminde rekor düşüş kaydetti

Kabardey-Balkar sanayi üretimindeki düşüş seviyesiyle rekor kaydetti ve Rusya Federasyonunda ilk sırada yer aldı.

 

2013’ün ilk altı ayı değerlendirmelerine göre, Kabardey-Balkar RF bölgeleri arasında sanayi üretiminde en fazla düşüş gösteren bölge oldu, yatırımlar hızla düştü, enflasyon yükseldi. Kabardey-Balkar enflasyon konusunda sadece Kalmık Cumhuriyetinin önünde yer aldı.

 

Bu sonuçlar Rusya İstatistik Kurumunun 2013’ün ilk yarısında Rusya cumhuriyetlerinde sosyo-ekonomik durum göstergelerinde yer alıyor.

 

Bu bilgilere göre, Kabardey-Balkar’da sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre 68-9. Kabardey-Balkar’ın ardından gelen Karelia ve Çuvaş’ta bu gösterge 86’dan biraz fazla.

 

Altı aylık dönemde RF’nin 52 bölgesi sanayi üretiminde artış kaydetti. Özellikle Güney Federal Bölgenin tüm birimleri artıda kaldı. Bölge, Rusya genelinde yüzde 6,8 karla ilk sırada yer aldı. Kalmık Cumhuriyetinde sanayi üretimi büyümesi yüzde 29,1 oldu.

 

Diğer taraftan Kabardey-Balkar’ta tarım ürünleri üretim endeksi yüzde 103,3 oldu. Bu göstergeyle Kuzey Kafkasya Federal Bölgede sadece Stavropol Kray’ın (yüzde 113,9) gerisinde.

 

Kabardey-Balkar’da ilk altı ayda sabit varlıklara yatırım 3,341,3 milyon ruble oldu. Bu rakam 2012’inin ilk altı ayına kıyaslandığında yüzde 52,3 daha iyi. Bu göstergede Kabardey-Balkar, sadece Çeçenya’nın önünde (yüzde 44,1), ancak Çeçenya’da yatırım miktarı daha yüksek (5,778,3 milyon).

 

Acil ödenmesi gereken maaş borçları 1 Temmuz 2013 itibariyle 24 kat arttı ve 24,4 milyon rubleye ulaştı. Kabardey-Balkar’ın borç büyümesi sadece Kurgan (27 kat) ve Kostromsk (42 kat) bölgelerinin arkasında kalıyor, ancak bu bölgelerde genel borç rakamı 1,8 ve 2,7 milyon ruble.

 

Kabardey-Balkar’da yüksek enflasyon seviyesi de kaydedildi. Rusya İstatistik bilgilerine göre, 2013’ün ilk altı ayında bu yüzde 4,6. Bu gösterge de sadece Kalmık Cumhuriyeti’nden (yüzde 6,6) daha düşük. Rusya genelinde altı ayda enflasyon yüzde 3,5 arttı. Bu alanda İnguşetya yüzde 0,9 ile rekor kırdı.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas