Kabardey-Balkar başkanı dini kurumları ziyaret etti

Kokov İslam Üniversitesi, Merkez Cami, iki klise ve sinagogu ziyaret etti

Kabardey-Balkar başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Yuri Kokov, Ebu Hanife ismini taşıyan Kuzey-Kafkasya İslam Üniversitesini ziyaret etti.

 

Başkent Nalçikte bulunan Kuzey Kafkasya İslam Üniversitesinde, Rusya eğitim bakanlığı standartlarına uygun olarak eğitim gören ve geleceğin imamları, vaizleri olan 130’dan fazla öğrenci eğitim görüyor.

 

Üniversitede öğrenciler dini dersler dışında genel dersleri de görüyorlar. Üniversitenin 30 kişilik yurdu da var. Ziyaretinde Kokov’a Üniversite Rektörü Şarafutdin Çoçayev yurt bölümünün tadilata ihtiyacı olduğunu söyledi. Var olan sıkıntıların giderileceğini ifade eden Kokov, önemli olan şeyin sadece öğretmek değil, mezunların sonraki hayatlarında da etkili olmak olduğunu kaydetti.

 

Merkez camii ve Din İdaresini ziyaret eden Kokov “ Yapmakta olduğunuz çalışmaların öneminin büyük olduğunu elbette biliyoruz. Bu çok önemli. Yaptığınız katkıları anlıyoruz ve önem veriyoruz. Gençlik- bizim önceliğimiz ve siz de bunu biliyorsunuz. Bizler her zaman diyaloga, her türlü yardıma hazırız. Yer altı örgütlerin ve kiriminal grupların dinle hiç bir alakası yok. Bunu gençlere bir an önce iletmek için imkanınız ne kadar çok olursa, gençleirn yaşamda güvenilir yolu bulması daha hızlı olacaktır” dedi.

 

Kabardey-Balkar Din İdaresi Hazretali Dzasejev de din adamlarının, Kabardey-Balkar’da dinler arası uzlaşının sağlanması için her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti.

 

Sk-news.ru,AjansKafkas