Dünya Çerkes Forumu Rusya’dan yardım istiyor

Nalçik – Nalçik’te yapılan Dünya Çerkes Forumunun katılımcıları, Suriyeli Çerkeslerin anavatanlarına dönebilmeleri için yeniden Rusya yönetimine başvurma kararı aldı.

 

29 Haziran’da yapılan forumun açılışında Dünya Çerkes Birliği Başkanı Hauti Sohrokov, hem Suriye’deki hem de anavatanlarına geri dönmüş olan Çerkeslere yardım edilmesi gerektiğini ifade etti. Sohrokov, Kabardey-Balkar’a gelen Suriyeli Çerkesler için 20’den fazla ev alındığını, şu anda 53 evin daha alınmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Sohrokov, ailesi olmayan geri dönüşçülerin de 2-3’er kişi olarak evlere yerleştirildiğini belirtti.

 

Adıgeyli yazar İshak Maşbaş, Suriyeli Çerkeslerin anavatanlarına geri dönebilmeleri üzerine yoğunlaşarak Rusya yönetimine çözüm önerileri sunulması gerektiğini ifade ederken, Suriye Çerkes Derneği başkanı Akram İshak “Şu anda yaklaşık iki bin Çerkes Suriye’den ayrılmaya hazır, ancak bırakın yol parasını yemek paraları bile yok” dedi. Akram İshak, anavatanına dönen Çerkeslere iş bulunması gerektiğinin de altını çizdi.

 

Ürdün Çerkes Derneği başkanı Samir Kardan, Ürdün’deki Suriyeli Çerkesler hakkında bilgi verdi. Şu anda yaklaşık beş bin Suriyeli Çerkesin Ürdün’de bulunduğunu kaydeden Kardan “Kimseyi çadırda bırakmadık, herkese ev kiraladık. Maddi durumu iyi olan insanlarımızın yardımıyla giyecek ve gıda temin ettik” şeklinde konuştu.

 

Kaffed Başkanı Vacit Kadıoğlu, toplanan insani yardımların Suriye’deki Çerkeslere ulaşmama olasılığının büyük olduğunu, bu nedenle yardımların Çerkeslerin geri dönüşüne harcanması gerektiğini ifade etti

 

Forumda söz alan Kabardey-Balkar kiliseleri başkanı peder Valentin Bobılev, Nalçik kilisesi cemaatinin Suriyeliler yararına 70 bin ruble toplandığı bilgisini paylaştı.

 

Forum sonunda kabul edilen bildiride, Suriyeli Çerkeslerin anavatanlarına dönebilmesi için Rusya yönetimine yeniden başvuruda bulunması önerisi yer alıyor. Forum katılımcıları uluslararası örgütler UNESCO ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden de Suriye’deki yerleşim yerleri ve mülteci kamplarına insani yardım ulaştırılması için koridorlar oluşturulmasını talep ediyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas