AGİT temsilcisi Timur Kuaşev cinayetini takip ediyor

AGİT özel temsilcisi Timur Kuaşev’in ölümünün incelenmesini istedi. 

AGİT medya özgürlüğü konuları temsilcisi Dunya Miyatoviç dün RF yönetiminden Kabardey-Balkar’da öldürülen gazeteci ve toplum adamı Timur Kuaşev’in ölümüyle ilgili geniş çaplı soruşturma talebinde bulundu.

 

Dün AGİT sitesinde yayınlanan medya özgürlüğü konularındaki temsilcisi Dunya Miyatoviç’in açıklamasında “ Kuaşev’in ailesi ve meslektaşlarına üzüntülerimi ifade ediyor, aynı zamanda yönetimin ölümüyle ilgili geniş çaplı soruşturma yürüteceğini umuyorum” dedi.

 

AGİT’in açıklamasında Kuaşev’in daha önceden kendisine sosyal ağların kullanıcıları ve güvenlik organları temsilcilerinden tehditler geldiği konusunda şikayetçi olduğu ifade ediliyor.

 

RF devlet başkanlığı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları gelişimi konusundaki konsey yönetimi de Kuaşev’in ölümü ile ilgili  Moskovayı adil ve bağımsız bir soruşturma yürütmeye çağırdı.

 

RF devlet başkanlığı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları gelişimi konseyi sitesindeki açıklamada “ Timur Kuaşev aktif sivil bir pozisyonda bulundu. Kuzey Kafkasya’da insan haklarınının görüşüldüğü bir çok eylem ve yuvarlak masa toplantısına katıldı” ifadesi yer aldı.

 

RF devlet başkanlığı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları gelişimi konseyinin belirttiğine göre, gazeteci Kuaşev Temmuzda ‘Yaşam dergisindeki’ bloğunda geçici Kabardey-Balkar başkanı Yuri Kokov ve Nalçik başkanı Muhammed Kodzokov’a yönelik ültimatom şeklinde bir mesajla şehrin ulaşım altyapısı ve kamu hizmetleri konusundaki eleştirilerini yansıtan bir listeyi yayınladı.

 

Mayıs 2014’de Timur Kuaşev, Nalçik’te Rusya-Kafkasya savaşlarının bitişinin 150. anma yürüyüşü sonrasında polisler tarafından gözaltına alınmasının ardından tehditlerle kaşılaştığını açıklamıştı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas