Kuzey Kafkasya Federal Üniversitesi İnguşetya için bürokrat yetiştirecek

Kuzey-Kafkasya Federal Üniversitesi İnguşetya için personel yetiştirecek. 

İnguşetya ve Kuzey-Kafkasya Federal Üniversitesi işbirliği anlaşması imzaladı.

 

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğünden bugün yapılan açıklamaya göre, Kuzey-Kafkasya Federal Üniversitesi Rektörü Alina Levitskaya, imzalanan belgenin her açıdan ikili ilişkilerin güncellenmesine imkan verecek ifadesinde bulundu.

 

İmzalanan anlaşmaya göre, üniversite İnguşetya için ihtiyaç duyulan uzmanlar, özel programlarla hazırlanacak. Kuzey-Kafkasya Federal Üniversitesi Rektörü Levitskaya, İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ile yaptığı görüşmede İnguşetya’lı öğrenciler ile ilgili detaylı bilgiler sundu. Levitskaya’nın ifadesine göre, bakanlıklar artık eğitim yılı içinde öğrencilerden hangilerini profesyonel kadrolar için seçebileceklerini bilecekler.

 

İnguşetya Başkanı Yevkurov da Kuzey-Kafkasya Federal Üniversite ile imzalanan anlaşmanın ülke için önemli bir dönemde yapıldığını kaydetti. Yevkurov “ Bugün bizlerin üst düzey profesyonel kadrolara çok ihtiyacımız var. Üniversitenizin hangi tempo ile geliştiğini ve reytinginin nasıl arttığını biliyoruz. Bu, bir rektör olarak sizin hizmetiniz. Umuyorum ki, imzalanan anlaşma ile ilişkilerimiz genişleyecek. Üniversitenin bizim ülkemizde seminerler, konferanslar, toplantılar düzenlemesini isterdim” dedi.

 

İnguşetya ve üniversite arasında yapılan imza törenine İnguşetya Başbakanı Eyup Ozdoyev, Eğitim Bakanı Milana Hasiyeva, İnguşetya Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zahidat Sultıgov, Filoloji Fakültesi Dekan Magomed Kulbujev de katıldı.

 

İki yıl önce Kuzey Kafkasya Federal Bölgede kurulmuş olan Kuzey-Kafkasya Federal Üniversitesi, Stavropol’deki üç büyük üniversite olan Kuzey-Kafkasya Devlet Teknik Üniversite, Stavropol Devlet Üniversites, Petigorsk Devlet sosyo-teknik üniversitesinde hizmet veriyor.

 

Regnum.ru,AjansKafkas