İnguş sivil toplum örgütleri seçim hakkını istiyor

Magas – İnguş sivil toplum örgütleri, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in bölgesel devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili sözlerinden rahatsız.

 

İnguş Sivil Birlikleri Koordinasyon Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, Başbakan Dmitri Medvedev’in Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinde başkanlık seçimleriyle ilgili açıklamasını değerlendirmesini istedi.

 

Pyatigorsk’taki Kafkas Gençlik Forumu Maşuk 2013’e katılan Medvedev, 19 Ağustos’ta yapılan bir toplantıda bölgesel seçimlerle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: “Seçimlerin her yerde gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum. Bununla birlikte siyasi kültür bakımından birtakım farklılıklar arz eden bölgelerde bir geçiş dönemi uygulayabileceğimizi düşünüyorum”.

 

Konuyla ilgili dün bir bildiri yayınlayan İnguş Sivil Birlikleri Koordinasyon Konseyi, başbakanın açıklamasını talihsiz olarak değerlendirdi ve ‘farklı’ siyasi kültür ifadesinin ayrıştırıcı nitelik taşıdığını belirtti.

 

Cumhuriyetçi Parti-Halkın Özgürlüğü Partisi (RPR-PARNAS) İnguşetya Şubesi lideri Magomed Hazbiyev de “Medvedev’in dediği gibi yasal ve siyasi kültürümüz faklıysa, Kafkasya 2011’deki Duma seçimleri ve 2012’de devlet başkanlığı seçimlerine nasıl ve neden katıldı?” sorusuyla başbakanın açıklamasını eleştirdi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Ağustos’ta İnguşetya Parlamentosuna, siyasi partiler tarafından kendisine önerilen isimler arasından üç kişilik devlet başkanı listesini iletti. İnguşetya Parlamentosu bu tarihten itibaren 20 gün içinde, Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, Adil Rusya partisi İnguşetya şubesi konsey başkanı, Nazran şehir meclisi üyesi Urushan Yevloyev ve İnguşetya parlamento başkan yardımcısı Magomed Tatriyev arasında seçim yapacak.

 

2012’de Rusya Federasyonu’nu oluşturan cumhuriyet ve bölgelerin liderlerinin doğrudan halk seçimiyle göreve gelmesini öngören kanun kabul edildi. Ancak daha sonra Kafkasya’da atama sisteminin devam etmesi için seçim kanununda yeniden değişiklik yapıldı ve bölge parlamentolarına seçimleri iptal etme yetkisi verildi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas