İnguş öfkesi sokağa taştı

Nazran – Rus gizli servisi ve federal güçlerin direnişçilere karşı yürüttüğü kirli savaşın kurbanı olan İnguş halkı bugün meydana inip öfkesini gösterdi.

İnguşetya’nın Nazran kentindeki gösteride askerler havaya ateş açıp göstericilere müdahale edince çatışma çıktı, çok sayıda kişi yaralandı. Hükümet binası önünde gösteri yapmaları engellenen halk kentin ana otobüs durağı yakınındaki meydanda toplandı.

Aylardır federal güçlerin yürüttüğü operasyonları eleştiren göstericiler, "Bizi öldürüyorlar, bizi kaçırıyorlar, adalet istiyoruz” diye haykırdı. Göstericiler olup bitenler karşısında etkisiz kalan eski FSB ajanı İnguşetya Devlet Başkanı Murat Zyazikov’un da istifasını istedi. Askerler, ‘Kahrol Zyazikov, kahrol Birleşik Rusya’ diye slogan atan göstericileri dağıtmaya çalışırken göstericiler de taş ve şişeler fırlatarak direndi. Taşlı sopalı çatışmalarda çok sayıda gösterici yaralandı. Yaklaşık 100 kişi de gözaltına alındı. İnguşetya halkı, Sunjen bölgesine bağlı Çemulga köyünde yürütülen özel bir operasyonda altı yaşındaki bir çocuğun öldürülmesi üzerine miting kararı almıştı.  (Ajans Kafkas)