İnguş köylüleri Zyazikov’u Putin’e havale ediyor

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya’da federal güçlerin ‘direnişçi avlıyorum’ diyerek halka karşı terör estirmesi genel bir rahatsızlık nedeniyken cumhuriyette bir köy, Devlet Başkanı Murat Ziyazikov’a kazan kaldırdı.

Cumhuriyetin Nazranovski bölgesinde bulunan Kantışevo köyünde halk dün gösteri yaparak, Zyazikov’un görevden alınması çağrısında bulundu. Zyazikov’un ülkeyi yönetecek yetenekten yoksun olduğunu savunan köylüler çare olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in müdahalesini gördüklerini ilan etti.

Putin’e gönderilen mektupta köylüler şöyle dedi: "Vladimir Vladimiroviç, Murat Zyazikov ülkemizde ekonominin iyileştiğini rapor ederek sizi kandırıyor. Bizler, İnguşetya devlet başkanının ülkede inşa edildiğini söylediği 80 endüstri kurumunun, 3 milyon metre karelik konutun nerede olduğunu bilmek istiyoruz? Ne yani bu apaçık yalan cezalandırılmadan mı kalacak? Halk fakirleşti, aynı zamanda devlet ve yerel idarelerde bulunanların hepsi açıkça yolsuzluk yapıyor, zenginleşiyor ve kendi halkını soymaları için izin verene Zyazikov’u methediyorlar. Çoğunluğumuzun işi yok, iş için rüşvet istiyorlar. Geleceği olmayan çocuklarımız yetişiyor…"

100 kişilik eylemin organizatörü Magomed Yandiyev bu tür eylemlerin başka köylerde de planlandığını belirterek, "İnsanlar bundan sonra artık tahammül etmenin mümkün olmadığını anladı. Umuyoruz ki, Moskova’dan bizi işitirler" dedi. ÖZ/FT