Gürcistan Parlamentosu’na: İnguş Soykrımı’nı tanıyın!

Magas/Ajans Kafkas – Ülkeleri dışında yaşayan bir grup İnguş sivil toplum adamı, Gürcistan Parlamentosun’dan İnguş Soykırımı’nı tanımasını istedi.
1944 sürgünün soykırımı olarak tanınması talebi ile gönderilen mesajda, Stalin döneminde sürgün edilen İnguşların, Stalin sonrası Rusya’da yerlerinden edilmeye devam ettiği kaydediliyor; sürgün dönüşünde Kuzey Osetya’da yaşanan olaylar, 1992 Prigorodni olayı ve iki Çeçen savaşı da İnguş tarihinin trajik sayfaları olarak sayılıyor.

Mesajın gönderilmesine Belçika’da yaşayan İnguş insan hakları savunucusu İbrahim Lianov öncülük etti. Yaklaşık on yıldır Belçika’da yaşayan Lianov, İnguş muhaliflerin Brüksel’de 2007-2008’de Avrupa Parlamentosunun dikkatini ülkedeki duruma çekmek için düzenlediği, o zamanki devlet başkanı Murat Zyazikov karşıtı bir takım eylemlere katılmıştı. Lianov’un yakın bir zamanda Gürcistan’a gidebileceği ifade ediliyor.

Gürcistan Parlamentosu geçen yılın Mayıs ayında Çerkes Soykırımını tanıdı. Gürcü parlamenterler Dağıstan’ın batı bölümünde yaşayan etnik azınlıklarla da ilgileniyor.  RE/ÖZ/YA